EP v správe pre médiá pripomenul, že 6. decembra 2023 vláda Roberta Fica schválila novelu Trestného zákona, ktorá znižuje trestné sadzby za závažné trestné činy vrátane korupcie a ruší ÚŠP.
Slovenskí europoslanci reagujú na uznesenie
K hlasovaniu v súvislosti s plánovaným rušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na Slovensku sa vyjadrili viacerí slovenskí europoslanci.
Ivan Štefanec (KDH/EPP) pre TASR pripomenul, že EP je zodpovedný za kontrolu európskeho rozpočtu a stál za kontrolami, ktoré na Slovensku viedli k odhaleniu rozkrádania eurofondov v agrosektore. „Tieto podvody sú riešené na Úrade špeciálnej prokuratúry, a preto je na európskej pôde citlivo vnímaná snaha o zrušenie tejto kľúčovej protikorupčnej inštitúcie,“ povedal.
Vladimír Bilčík z frakcie ľudovcov (EPP) zdôraznil, že europarlament vyslal vláde jasný politický odkaz. „Drvivá väčšina europoslancov naprieč politickými skupinami a členskými krajinami hovorí jednoznačné ‚nie‘ búraniu protikorupčných základov Slovenska. Fico má všetko vo svojich rukách. Môže zastaviť škodlivé zmeny, ktoré spustil. Európa nás sleduje a premiérovi hovorí: ‚Vyberte si Slovensko a spravodlivosť pre všetkých, nie seba a svojich ľudí‘,“ odkázal.
Monika Beňová (Smer-SD/nezaradená) označila uznesenie o Slovensku za plné „výmyslov a poloprávd“. Podľa nej sa opoziční predstavitelia pri jeho formulovaní snažili poškodiť reputáciu svojej vlastnej krajiny.
„Naučili sa to robiť proti iným členským štátom a teraz sa naša opozícia postavila na európskej úrovni proti Slovensku. Prehrali voľby, túžia po pomste a držia sa hesla: ‚Čím horšie tým lepšie‘ – bez ohľadu na dôsledky,“ zdôraznila. Podľa nej je cieľom opozície vydierať euroinštitúcie a manipulovať existujúce pravidlá tak, aby došlo k pozastaveniu platieb učených na vyrovnávanie rozdielov v rámci slovenských regiónov, rozvoj v sociálnej oblasti, podporu poľnohospodárstva, školstva či zdravotníctva.
Robert Hajšel (Smer-SD/nezaradený) na sociálnej sieti vyhlásil, že je proti rezolúciám presadzovaným v zahraničí, ktoré odsudzujú vlastnú krajinu. Rezolúcia „prevažne z dielne slovenských opozičných strán je nevyvážená a obsahuje viacero manipulácií vytvárajúcich skreslený obraz o Slovensku až do tej miery, že ako nezainteresovaný cudzinec by ste k nám radšej ani necestovali,“ napísal Hajšel.
Opozícii priznal právo na domáce protesty, ale prenášanie domácich záležitostí do europarlamentu nepovažuje za nápomocné pre SR. Ako pripomenul, uznesenie nebude mať pre Slovensko konkrétne právne následky, ale podľa neho poškodí imidž štátu v inštitúciách EÚ.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)