Europarlament odhlasoval historicky prvú normu o boji proti násiliu páchanému na ženách

Reklama
Ilustračná fotografia Zdroj: Pexels - RDNE Stock project

Europoslanci na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu podporili historicky prvý unijný predpis, ktorý má predchádzať násiliu voči ženám, chrániť obete domáceho násilia a poskytovať im lepšiu pomoc. Novinka tiež vyzýva na prísnejšiu právnu úpravu riešiacu útoky v online prostredí, napríklad posielanie nevyžiadaných odhalených fotografií alebo zverejňovanie súkromných informácií o inej osobe na internete bez jej súhlasu.

Novinka, ktorú svojimi hlasmi podporilo 522 poslancov, 27 bolo proti a 72 sa zdržalo hlasovania, tiež zakazuje nútené sobáše či mrzačenie ženských pohlavných orgánov. Rozširuje tiež zoznam priťažujúcich okolností trestných činov o útoky namierené proti verejne činným osobám, ako sú novinári a obrancovia ľudských práv alebo o úmysel potrestať obeť kvôli jej pohlaviu, sexuálnej orientácii či farbe pleti. V prípade odsúdenia to môže znamenať vyšší trest, informuje portál ČT 24.

Predpis upravuje aj služby v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia, ktoré podľa neho musia byť dostupné pre obete rodovo podmieneného a domáceho násilia. Úrady jednotlivých štátov budú mať novo povinnosť zhromažďovať dôkazy, nahlasovať trestné činy tohto typu a šíriť osvetu, že sex bez súhlasu je trestný čin. Európska komisia každých päť rokov posúdi, či sú zavedené opatrenia dostačujúce, alebo je potrebné ich revidovať.

„Európska únia prvýkrát vysiela jasný signál, že násilie na ženách berie vážne a ako existenčnú hrozbu pre našu bezpečnosť. Takmer 450 miliónov ľudí a tri inštitúcie spoločne hovoria, že to nebudeme tolerovať,“ uviedla írska spravodajkyňa výboru pre práva žien a rodovú rovnosť Frances Fitzgeraldová.

Smernica podľa nej nerieši všetko, čo by si europarlament prial, ale obsahuje dôležité kroky v oblasti prevencie, ochrany a stíhania. „Dnes (v stredu) sme vykročili k tomu, aby sa Európa stala prvým kontinentom na svete, ktorý vymýti násilie na ženách,“ dodala.

„Táto dohoda je katalyzátorom pozitívnych zmien, záväzkom k neustálemu zlepšovaniu a prejavom našej spoločnej zodpovednosti v boji proti násiliu na ženách. Náš boj však zďaleka nekončí,“ poznamenala švédska spravodajkyňa výboru pre občianske slobody Evin Incirová zo socialistickej frakcie. „Budeme vytrvalo bojovať za práva žien, kým nebude spoločenská zmena neprehliadnuteľná,“ dodala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie