Ďalšia štatistika poukazuje, že znečistenie ovzdušia je celosvetovo zodpovedné za jeden milión mŕtvonarodených detí ročne. „Týmto úmrtiam sa dá predísť. Navyše toto číslo neberie do úvahy milióny ľudí postihnutých nesmrtiacimi chorobami, hospitalizáciou alebo postihnutých nepriaznivými vplyvmi iných znečisťujúcich látok,“ hovorí doktorka Hanna Boogaard, špecialistka na znečistenie ovzdušia z US Health Effects Institute.
Zistenia z tejto štúdie podčiarkujú naliehavosť a rozsah krízy znečistenia ovzdušia v Európe a vyžadujú si okamžité a účinné zásahy.
Najhoršie je na tom východná Európa
Podľa najnovších zistení The Guardian čelí Európa vážnej kríze verejného zdravia. Najhoršie postihnutou krajinou je Severné Macedónsko, kde takmer dve tretiny obyvateľstva žije v oblastiach s viac ako štvor- až šesťnásobne vyšším znečistením ovzdušia.
Východná Európa (s výnimkou Talianska) je na tom podstatne horšie ako západná.
Srbsko, Rumunsko, Albánsko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko majú dvojnásobne vyššie hodnoty znečistenia vzduchu. „Krajiny, ktoré sú najviac postihnuté, sú zároveň krajinami s najnižším priemerným príjmom, až na niekoľko výnimiek – to odráža mieru environmentálnej nespravodlivosti, ktorú zažívame v EÚ,” uviedla doktorka Hanna Boogaardová.
Odborníci sa zhodujú, že je okamžite potrebné prijať naliehavé opatrenia. Ako prvé začali konať mestá, konkrétne Londýn či Miláno. Zavádzajú zóny s veľmi nízkymi emisiami až po regulácie, ktoré minimalizujú cestnú premávku.
„Teraz potrebujeme, aby boli politici odvážni a ambiciózni a prijali naliehavé opatrenia potrebné na riešenie tejto krízy,” dodáva profesor Vermeulen.