Európa sa pripravuje na Trumpove clá: Čo čaká slovenský priemysel?

Reklama
Na snímke slovenský europoslanec a podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), napravo ma snímke slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH), v strede novozvolený americký prezident Donald Trump Zdroj: TASR/Pavel Nedbauer, Martin Baumann, AP Photo - Alex Brandon

Európsky parlament sa tento týždeň venoval otázkam budúcnosti vzťahov medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, pričom diskusia prebiehala v prítomnosti predstaviteľov členských krajín a Európskej komisie.

Slovenskí europoslanci prispeli do diskusie svojimi názormi na perspektívu vzájomných vzťahov a zamerali sa aj na možné ekonomické a politické výzvy.

Po volebnom víťazstve Donalda Trumpa sa EP zaoberal tým, ako môže zmena americkej administratívy ovplyvniť transatlantické vzťahy. Týždenník Politico zároveň informoval, že Trump uvažuje o zavedení nových ciel až do výšky 20 % na všetky tovary prichádzajúce do USA a až 60 % na tovar z Číny. Píše o tom agentúra TASR.

Podpredseda EP a predstaviteľ Progresívneho Slovenska, Martin Hojsík, zdôraznil, že Európska únia sa musí usilovať o nezávislosť a vlastnú silu. „Aj pre Slovensko je výhodné, aby Európa bola silnejšia, aby sme pracovali na jednotnejšej Európe, ktorá dokáže ochrániť svoje záujmy – či už voči Spojeným štátom alebo iným,“ vyjadril sa Hojsík.

Výzvy obchodnej politiky

Maroš Šefčovič, ktorý má v eurokomisii na starosti obchodnú politiku a ekonomickú bezpečnosť Únie, bude podľa Hojsíka čeliť veľkým výzvam, ak by došlo k eskalácii obchodných sporov medzi EÚ a USA. Hojsík verí, že Šefčovič bude hľadať spôsob, ako zachovať kvalitu a férovosť transatlantických vzťahov.

Katarína Roth Neveďalová z frakcie Smer upozornila, že EÚ by mala začať viac podporovať vlastný priemysel, keďže nemôže očakávať, že Spojené štáty budú dlhodobo zabezpečovať ich prosperitu. „Už sme v obchodnej vojne, nielen s Čínou, ale aj USA,“ poznamenala a vyjadrila potrebu odbúrať byrokratické prekážky, ktoré brzdia rozvoj európskeho priemyslu.

Potreba spoločnej obrany

Miriam Lexmann z KDH je presvedčená, že transatlantické vzťahy by mali zostať pevné napriek Trumpovým kontroverzným vyjadreniam. Verí, že Spojené štáty a Európa majú spoločnú úlohu – chrániť vo svete mier a ľudské práva. „Dúfam, že Trump bude verný tomu, čo už ako prezident dokázal. Transatlantické vzťahy svojím spôsobom podporil tým, že nás vyzval, aby sme viac investovali do obrany – čo je dôležité dnes, keď máme vojnu na hraniciach,“ vyjadrila nádej Lexmann.

Obavy z obchodných ciel

Branislav Ondruš z Hlasu uviedol, že vo výbore EP pre obchod sa už začali rokovania o možnostiach reakcie na možné americké clá. Svojím názorom naznačil, že takýto krok USA by však nemusel byť extrémny, keďže by negatívne zasiahol aj americkú ekonomiku. Ondruš zdôraznil, že obchodné vojny nie sú prospešné pre žiadnu stranu a EP by mal pozorne sledovať situáciu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie