Európa blízkej budúcnosti: Čaká nás DLHOVEKOSŤ, ale s chorobami, odhalila nová štúdia

Reklama
Ilustračné foto, koláž. Zdroj: Pixabay, Unsplash

Štúdia zistila, že krajiny s „nerovnosťou v aktivite“ – niekoľko ľudí absolvujúcich pravidelné prechádzky, ale veľa „čipsožrútov“ prilepených na gauči, napr. v Amerike a Saudskej Arábii — mali najvyššiu mieru obezity. Tie, kde sa každý pohyboval v dostatočnej miere, ako v Španielsku, boli nízke. To evidentne znížilo úmrtnosť na choroby súvisiace s obezitou.

Prečo sa Španieli toľko pohybujú? Španielske mestá a dokonca aj malé pueblo sú husto osídlené; narazíte na hranice mesta a často ste na prázdnom vidieku. Kultúra ani regulácia neuprednostňujú rozľahlé predmestia, a tak aj pri bohatej pôde žijú Španieli jeden na druhom.

Paríž a ďalšie miesta, ktorých cieľom je vytvoriť „15-minútové mestá“, kde je väčšina potrieb v pešej vzdialenosti, by sa mohli veľa naučiť od Španielska.

Rovnaká štúdia, ktorá sa zaoberala „nerovnosťou aktivity“, skúmala predmestia Ameriky a zistila, že husté mestá ako New York a Boston mali vyššiu (a rovnomernejšie rozloženú) úroveň aktivity ako rozľahlé miesta ako Atlanta a Phoenix.

Nespokojní s prácou

Podľa nedávneho prieskumu 76 % Španielov tvrdí, že sa cítia „veľmi“ alebo „primerane“ sociálne podporovaní. To je nadpriemer, aj keď nie na vrchole tabuľky.

Jon Clifton, šéf Gallup (nadnárodná analytická a poradenská spoločnosť, pozn. red.), hovorí, že výskum jeho firmy ukazuje, že Španieli sú v práci dosť nešťastní a neangažovaní. Vtipkuje, že titulok v novinách El País to vystihol viac-menej správne: Španielsko je „najlepšou krajinou na život a najhoršou na prácu“.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie