Zdravie a dlhý život neprekvapivo korelujú s HDP na obyvateľa.
Prečo južná Európa prekonáva zvyčajné prepojenie medzi bohatstvom a zdravím, čím je priemerná dĺžka života v Španielsku (85,5 roka v roku 2050) dlhšia ako priemerná dĺžka života Dánov (83,5)?
Tajomstvo tkvie v histórii
Mnohí poukazujú na „stredomorskú stravu“ – ryby, celozrnné výrobky, čerstvé ovocie, zelenina a olivový olej. Kritici však poukazujú na to, že strava v Portugalsku po Grécko sa značne líši. Okrem toho výskumníci zistili, že dnešní obyvatelia Stredomoria sa nedržia svojej prirodzenej stravy.
Námestia v Španielsku sú plné ľudí, ktorí jedia vyprážané ryby a solenú šunku, zapíjanú pivom v hodinách, ktoré by niektorí mohli považovať za nevhodné. Španieli pijú viac alkoholu a fajčia o niečo viac, ako je európsky priemer, a patria medzi najväčších európskych užívateľov kokaínu.
Dan Buettner, ktorý napísal niekoľko kníh o oblastiach, kde ľudia dlho žijú, poznamenáva, že ak chcete pochopiť, prečo ľudia starnú, musíte sa pozrieť nie na dnešné zvyky, ale na zvyky spred pol storočia, keď ľudia jedli „sedliacku stravu“, ktorej dominovali obilniny, fazuľa a hľuzy.
Nedávna štúdia „modrej zóny“ (označenie pre oblasti, v ktorých žije mnoho storočných ľudí) na Sardínii zistila, že strava zahŕňala „hladomorové potraviny“, ako je chlieb vyrobený zo žaluďov a hliny a syr vyrobený z lariev hmyzu.
Najpozoruhodnejším rybím produktom boli solené, sušené vaječníky parmice; vnútrozemskí pastieri len zriedka jedli čerstvé ryby. Dnešné diéty čoraz častejšie zahŕňajú západné spracované potraviny, ale „kultúrna zotrvačnosť“ ich udržiava o niečo zdravšími, hovorí pán Buettner.
Dostatočný pohyb
Táto pastierska minulosť poukazuje na ďalší faktor: pohyb. Podľa štúdie z roku 2017 vedú Španieli v západnej Európe v krokoch za deň na úrovni 5 936. (Taliansko, Francúzsko a Portugalsko sú menej pôsobivé.)
(Článok pokračuje na ďalšej strane)