fbpx

Eurokomisia NEPOSKYTLA dostatok informácií o nákupe vakcín proti COVIDU. Rozhodnutie prišlo pred kľúčovým hlasovaním (aktualizované)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP, Unsplash

Európska komisia (EK) neumožnila verejnosti dostatočný prístup k informáciám o kúpnych zmluvách na vakcíny proti vírusu COVID-19, uviedol v stredu v rozhodnutí Všeobecný súd Európskej únie. Podľa správ agentúr AP a Reuters informuje TASR.

  • AKTUALIZOVANÉ: 17.07.2024 o 13:00

Skupina poslancov Európskeho parlamentu (EP) za Zelených podnikla právne kroky po tom, ako im EK odmietla poskytnúť úplný prístup k zmluvám o vakcínach COVID-19, o ktorých EK počas pandémie rokovala s ich výrobcami.

Europoslanci chceli preskúmať podmienky zmlúv, ale dostali k nim len čiastočný prístup, pričom niektoré dokumenty boli začiernené. EK uviedla, že sa tak stalo v záujme ochrany obchodných záujmov a rozhodovacieho procesu.

Dilema Zelených

Ako píše Euronews, spočiatku boli vyslovené chvály za vyjednávanie zmlúv o očkovaní proti COVID-19, ktoré sprístupnili v Európe, pozornosť však rýchlo zatienila nedostatočná transparentnosť.

Podľa Súdu Komisia „nepreukázala, že širší prístup k týmto doložkám by skutočne narušil obchodné záujmy týchto podnikov“.

Rozhodnutie prišlo deň pred hlasovaním v EP, na ktorom sa predsedníčka EK Ursula von der Leyenová uchádza o znovuzvolenie do funkcie. Táto otázka však zatiaľ neovplyvnila kandidatúru von der Leyenovej, pretože sa rýchlo stala konsenzuálnou nomináciou medzi hlavnými politickými silami v poslednom mandáte – EĽS, S&D a Obnovme Európu.

Toto rozhodnutie však predstavuje dilemu pre Zelených – ktorí napadli úpravy Komisie pred Európskym súdnym dvorom. Zelených sa v posledných dňoch pokúšala získať von der Leyenová na svoju stranu.

„Tieto zmluvy sa týkajú verejného zdravia a je vo verejnom záujme, aby informácie, ktoré obsahujú o cenách dávok, zodpovednosti za vedľajšie účinky, harmonograme dodávok a ďalšie podstatné informácie, boli čo najtransparentnejšie a prístupné verejnosti,“ uviedol europoslanec Kim van Sparrentak v tlačovej správe po podaní žiadosti o prípad na súd. Proti rozhodnutiu sa môže Európska komisia odvolať do dvoch mesiacov.

Zareagovala eurokomisia

Na rozhodnutie Všeobecného súdu Európskej únie zareagovala Európska komisia. „Komisia berie na vedomie rozsudky Všeobecného súdu v dvoch prípadoch týkajúcich sa prístupu k zmluvám o očkovaní proti COVID-19 a súvisiacim informáciám,“ uvádza sa v stredajšej správe pre médiá.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie