fbpx

Eurofondy pre Slovensko môžu byť ohrozené. Bruselu sa nepáčia Ficove maniere, Blanár reaguje (aktualizované)

Vľavo premiér SR Robert Fico, vpravo predsedníčka Eurokomisie Ursula von der Leyen. Foto: TASR - Michal Svítok, Pavel Neubauer

Na stole majú byť dva návrhy z dielne Európskej komisie, ktorá zvažuje, že zastaví prílev európskych peňazí na Slovensko. Tŕňom v oku sa mali stať nedemokratické postupy Roberta Fica po opätovnom víťazstve v parlamentných voľbách.

  • AKTUALIZOVANÉ: 9.9.2024 / 16:53

Európska únia má podľa informácií, ktoré zverejnil portál Bloomberg, pracovať na dvoch návrhoch, ako potrestať Slovensko za narúšanie demokratických noriem. Mohlo by to viesť k zastaveniu európskych peňazí pre našu krajinu.

Európska komisia mala pripraviť rozhodnutie o spustení konania v súvislosti so zrušením špeciálnej prokuratúry, ktorá dohliadala aj na niektoré korupčné kauzy s eurofondami.

Približne 80 % všetkých verejných investícií na Slovensku je financovaných z fondov EÚ. Akékoľvek potenciálne problémy s financovaním by predstavovali vážnu ranu pre tento členský štát EÚ a eurozóny, ktorý už teraz čelí problémom s nadmerným deficitom verejných financií.

Podľa jedného z návrhov by komisia použila svoj takzvaný mechanizmus podmienenosti – ktorý EÚ umožňuje zmraziť financovanie, keď vidí svoje peniaze v ohrození.

V prvom prípade hrozí zadržanie 12,8 miliárd eur z kohéznych fondov, ktoré Slovensku pridelili. Ohrozené sú aj 2,7 miliardy eur, ktoré sme dostali na splácanie výdavkov v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Proces je v počiatočnej fáze a bude si vyžadovať súhlas predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej. Hovorca komisie na tieto plány zatiaľ v stanovisku nereagoval.

Po Maďarsku, ktorému zastavili 6,3 miliárd eur z kohéznych fondov z dôvodu porušenia princípov právneho štátu, by sme sa stali druhou krajinou, ktorá by sa ocitla v podobnej situácii, kedy hrozí zmrazenie výplaty európskych financií.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár tvrdí, že informácie o plánoch, ktoré by zastavili prílev eurofondov pre Slovensko, nie sú pravdivé. Informuje komunikačný odbor rezortu s tým, že Európska komisia (EK) takýto krok neavizovala.

„Slovenská republika odmieta šírenie nepravdivých informácií agentúrou Bloomberg o zastavení eurofondov pre Slovensko,“ uviedol Blanár.

Proces takzvaného mechanizmu kondicionality, ktorý môže iniciovať EK na ochranu rozpočtu Únie v prípadoch porušenia právneho štátu v členskom štáte, má svoje jasné pravidlá, časové rámce aj priebeh. Rezort podotkol, že nikdy nejde o jednostranné a vopred nediskutované rozhodnutie zo strany EK.

„Slovenská republika, a to predovšetkým zástupcovia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, sú v celej veci dlhodobo v intenzívnom kontakte s EK. Novelizácia príslušnej legislatívy bola okrem iného aj výsledkom ich konzultácií s EK a reagovala tiež na pripomienky, ktoré Komisia formulovala vo veci ochrany finančných záujmov Únie,“ objasnil komunikačný odbor rezortu.

EK pre TASR v pondelok uviedla, že analyzuje nedávnu reformu Trestného zákona na Slovensku a tento proces zatiaľ nie je ukončený. Najvyšší výkonný orgán Únie nateraz neprijal žiadne rozhodnutie o aktivácii mechanizmu podmienenosti vyplácania eurofondov pre Slovensko a žiadne takéto rozhodnutie ani nečaká na politické schválenie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie