Začiatkom augusta vstupuje do platnosti nariadenie Európskej únie (EÚ), ktoré bude regulovať využívanie systémov umelej inteligencie v rámci únie.
Od 1. augusta vstúpi do platnosti nariadenie EÚ, ktoré bude regulovať využívanie systémov umelej inteligencie v rámci únie. Cieľom je zabezpečiť, aby sa u Európanov zvýšila miera dôvery voči produktom, ktoré sú napojené na systémy AI, čo so sebou prináša celú sériu povinností, píše SME.
Za ich nedodržanie uložia podnikom sankcie až do výšky 35 miliónov eur alebo 7 % ich celosvetového obratu. Podľa samotných AI startupov však regulácie škodlivého aktéra nezastavia. Naopak, môžu vplývať na odliv firiem mimo trh EÚ.
EU AI Act, a teda Akt o umelej inteligencii, sa bude vzťahovať na masy spoločností. Regulácia ovplyvní všetky podniky, ktoré chcú priviesť svoje produkty s využitím AI na trhy EÚ. Týka sa to tiež európskych spoločností využívajúce produkty napojené na systémy umelej inteligencie. Za takýto systém sa bude považovať každý strojový systém, ktorý dokáže fungovať na určitej úrovni autonómne a zároveň sa dokáže učiť zo vstupov, ktoré sú mu dodávané.
„Nariadenie rozdeľuje systémy umelej inteligencie do viacerých rizikových kategórií, pričom s vyšším rizikom súvisia aj prísnejšie opatrenia”, vysvetľuje Marek Priesol, Legal Partner v poradenskej spoločnosti BDO.
Do najrizikovejšej skupiny pritom spadajú produkty, na ktoré sa už teraz uplatňujú právne predpisy únie o bezpečnosti výrobkov. Ide napríklad o hračky, zdravotnícke pomôcky, autá či zariadenia pre letecký priemysel. Tento krok definuje aj rad ďalších špecifických oblastí produktov, ktoré bude potrebné zaregistrovať na posúdenie pred ich uvedením na trh. Táto povinnosť neobíde ani produkty využívané v oblasti kritickej infraštruktúry, vzdelávania, práva, migrácie, zamestnávania a ďalšie.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)