fbpx

EÚ chce do roku 2050 zdvojnásobiť výrobu elektriny. Investície budú enormné

Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/freepik

Plán na nasledujúce desaťročie má byť prijatý šiesteho februára, kedy sa začne aj prvá fáza diskusie s členskými štátmi o tom, ako koncipovať budúce ciele. Komisia sa k materiálu nevyjadrila, neuverejnené dokumenty nekomentuje.

Nový cieľ odporúčaný komisiou, ktorý by bol v súlade s odporúčaním jej vedeckej rady v oblasti klímy, si podľa štúdie vyžiada priemerné ročné investície do energetického systému vo výške zhruba jeden a pol bilióna eur.

Komisia tiež uviedla, že zrýchlené zavádzanie čistých technológií, ako sú veterné turbíny, solárne panely a batérie, si bude vyžadovať obrovské zvýšenie dovozu vzácnych kovov.

V prípade scenára 90-95-percentného zníženia emisií bude EÚ ako celok potrebovať do roku 2040 až pol milióna ton medi ročne, z toho 125-tisíc ton len pre veterné elektrárne, odhaduje komisia. Pre porovnanie, celosvetový dopyt po medi dosahoval v roku 2022 podľa Medzinárodnej energetickej agentúry len 26 miliónov ton.

Batérie do elektromobilov a stacionárnych batérií budú vyžadovať až 80-tisíc ton lítia a 60-tisíc ton kobaltu ročne, uviedla komisia. Celosvetový dopyt po lítiu v roku 2022 predstavoval 130 tisíc ton a dopyt po kobalte sa pohyboval okolo 200 tisíc ton.

EÚ si dala za cieľ do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 55 percent. Pri zachovaní nastavených trendov zaisťujúcich ďalšie znižovanie by členské krajiny dvadsaťsedmičky mohli znížilť emisie do roku 2040 o 88 percent.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie