fbpx

Zníženie odvodov do 2. dôchodkového piliera bude (nateraz) trvalé

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) gestikuluje počas tlačovej konferencie po ukončení 7. zasadnutia vlády SR 4. decembra 2023 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann

Ďalším z plánovaných opatrení je aj predĺženie solidárneho príspevku z činnosti v odvetviach ropy a plynu, od čoho minister očakáva dodatočný príjem 179,8 milióna eur. „Ďalším opatrením je zavedenie dorovnávacej dane z DPPO, ktorá prinesie 48,5 milióna eur. Je to nové opatrenie Európskej komisie (EK),“ doplnil šéf rezortu financií.

Do štátneho rozpočtu má prispieť 79,8 miliónmi eur aj zvýšený odvod zo zisku Vodohospodárskej výstavby. Vláda chce taktiež zvýšiť poplatok z núdzových zásob ropy o jeden cent. „Z účtovného hľadiska nám to prinesie 33 miliónov eur,“ uzavrel Kamenický.

SaS: Vláda neprijateľne zvýši dane a zasiahne do druhého piliera

Opozičná strana SaS nesúhlasí so schváleným vládnym materiálom lex konsolidácia. Vláda podľa nej neprijateľne zvýši dane a zasiahne do druhého piliera. Poslanec Národnej rady (NR) SR Marián Viskupič (SaS) v pondelok uviedol, že zvýšenie daní a odvodov pocíti vo svojej peňaženke absolútne každý.

„Vláda sa tvári, ako veľkoryso dáva 13. dôchodok či iné sociálne benefity, avšak v konečnom dôsledku to zaplatíme my všetci. Nezvýšia sa len dane za alkohol a tabak, ktorý bude znamenať zdražovanie, ale zavádza sa aj minimálna daň pre firmy či sa neakceptovateľne zasahuje do druhého piliera,“ objasnil Viskupič s tým, že daňové zákony vlády sú katastrofou pre Slovensko a jeho možný ekonomický rast.

Strana SaS zároveň avizuje, že sa bude podrobne venovať každej jednej rozpočtovej položke aj pri parlamentnej rozprave o tomto bode. „Všetci tí, ktorí tvoria hodnoty a aj všetci ostatní sa poskladajú na predvolebné miliónové sľuby Smeru, Hlasu a SNS,“ uzavrel Viskupič.

PS: Vláda ide opäť siahnuť na druhý pilier a zvýšiť už dnes vysoké odvody

Vláda ide opäť siahnuť na druhý pilier a zvýšiť už dnes vysoké odvody. Zároveň sa zaviazala len k minimálnej konsolidácii. Vyhlásil to v pondelok poslanec Národnej rady (NR) SR Štefan Kišš (PS) v reakcii k zverejneným návrhom vlády o rozpočte.

Vláda podľa neho ukazuje, že pôjde o rozpočet minulosti, ktorý nemá víziu a nepomôže naštartovať ekonomický rast. „Robert Fico (Smer-SD) nie je nič dlžný svojej povesti a opäť ide siahnuť na druhý pilier, teda znížiť naše budúce dôchodky. A v neposlednom rade sa vláda zaviazala iba k minimálnej zákonnej konsolidácii. To znamená, že sa zvýši dlh, ale aj úroková sadzba,“ upozornil Kišš.

Poslanec NR SR Ivan Štefunko (PS) uviedol v súvislosti s návrhom odvolať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), že vláda svojimi krokmi demontuje štát na všetkých úrovniach. „ÚRSO zodpovedá za dobrú a efektívnu reguláciu energetiky a cien. Ak budú tieto posty obsadzované straníckymi nominantmi, nezávislé regulačné úrady de facto prestanú existovať,“ uzavrel Štefunko.

Vláda na pondelkovom rokovaní odvolala z funkcie predsedu ÚRSO Andreja Jurisa. Podľa vlády totiž konal v rozpore s povinnosťou konať nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie