fbpx

EPIDÉMIA čierneho kašla: Počet prípadov stále stúpa

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Mika Baumeister, Annie Spratt

Očkovanie zostáva najlepšou obranou proti ochoreniu. V Česku je najviac infikovaných vo veku 15-19 rokov. Dôvodom je postupné oslabovanie účinnosti očkovacej látky, ktorá poskytuje imunitu voči viacerým chorobám. Podľa mikrobiologičky Hany Zelenej imunita po očkovaní slabne približne po piatich rokoch. V Česku sa deti preočkovávajú vo veku 10 rokov, čo zodpovedá vysokému počtu prípadov medzi tínedžermi.

Pod tlakom vakcíny sa baktéria geneticky zmenila. V Európe sa vyskytuje pomerne v značnom počte baktéria, ktorá má zmenený gén pre ten toxín, ktorý je zodpovedný za klinické príznaky. A v dôsledku tejto genetickej zmeny baktérie produkujú väčšie množstvo pertusového toxínu. Takže to je ďalší faktor, ktorý prispieva k tomu, že máme viacero tých prípadov a môžu byť aj závažnejšie,“ uviedla pre CNN Prima News.

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je očkovanie proti čiernemu kašľu na Slovensku povinné a zahŕňa tri dávky vakcíny v prvom roku života dieťaťa a dve preočkovania v šiestom a trinástom roku.

„To, v akom veku (v dospelosti) je potrebné pacienta zaočkovať, určí jeho ošetrujúci lekár. Samozrejme stále platí, rovnako ako pri všetkých vakcínach, že ľudia, ktorí majú očkovanie môžu ochorenia prekonať s miernym priebehom a niekedy úplne nepozorovane. U dospelých sa v rámci povinného očkovania nevakcinuje, ale na SR máme dostupné vakcíny, ktoré sú vhodné aj pre takéto vekové skupiny. Ide konkrétne vakcíny: Boostrix a Boostrix Polio, kde od konca minulého mesiaca evidujeme prerušenie dodávok. Na Slovensku sú zaregistrované aj vakcíny Adacel a Adacel Polio, ktoré sú taktiež vhodné pre dospelých, ale nie sú dostupné na našom trhu,“ upozornil ústav. Samtná vakcína proti čiernemu kašlu neexistuje.

Problémom je aj nízka zaočkovanosť v niektorých oblastiach Slovenska, čo oslabuje kolektívnu imunitu. Hlavná hygienička Tatiana Červeňová upozornila, že nízka zaočkovanosť vedie k častejšiemu výskytu infekčných ochorení.

V Česku sa epidémia čierneho kašľa začína stabilizovať, no stále hlásia viac ako tisíc nových prípadov týždenne. „Epidemiologická situácia čierneho kašľa celkovo stagnuje, stále sú dohlasované prípady z predchádzajúcich týždňov, ale aj nové prípady ochorenia, ich počty však výrazne klesajú,“ uviedla hovorkyňa Štátneho zdravotného ústavu Štěpánka Čechová. Od začiatku roka evidujú vyše 21 000 prípadov infekcie, z toho 314 u detí do jedného roka.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie