Energetické nápoje, e-cigarety a žuvací tabak. Deti nosia do školy návykové látky, čo s tým robí štát?

Reklama
Zdroj: Freepik/prostooleh,Iris Santos

Energetické nápoje namiesto spánku

Treticu lákadiel, ktoré číhajú na deti čoraz mladšieho veku, uzatvárajú energetické nápoje. Nie sú síce návykové, svojím negatívnym dopadom na naše zdravie však za nikotínom v ničom nezaostávajú. A čo je horšie, dnes je úplne bežné stretnúť ráno žiakov s „energeťákom“ v ruke na ceste do školy.

Namiesto toho, aby školáci zamierili do postele v rozumnom čase, radšej trávia noci za počítačovými hrami a nedostatok spánku kompenzujú vysokými dávkami kofeínu a stimulačných látok obsiahnutých v týchto nápojoch. Tie môžu spôsobiť arytmiu, zvýšenie krvného tlaku, narušenie biologických rytmov, nespavosť či dokonca halucinácie.

Podľa štatistík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín vypije 12 % osôb vo veku 10 až 18 rokov viac než 4 litre energetických nápojov mesačne. Následné zdravotné problémy sa často končia hospitalizáciou.

Úrady nespia

Zatiaľ čo donedávna nebolo užívanie elektronických cigariet či žuvacieho tabaku ani len zadefinované v školskom poriadku a pedagógovia mali zviazané ruky, časy sa menia k lepšiemu. Novelizovaný zákon od januára 2023 zakazuje užívať a predávať nikotínové vrecúška či akékoľvek výrobky určené na fajčenie osobám mladším ako 18 rokov.

Energetické nápoje ste ešte nedávno mohli nájsť v školských bufetoch, vďaka najnovšej vyhláške ministerstva zdravotníctva sa však ocitli medzi potravinami, ktorých predaj je v školách zakázaný.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie