Časom, kedy učitelia odhaľovali fajčiacich školákov podľa dymu valiaceho sa zo záchodov, už odzvonilo. Dnes majú žiaci základných škôl prístup k návykovým látkam, ktoré ľahko skryjú v školských taškách. Mnohí ich neváhajú užívať priamo na vyučovaní. Pedagógovia sa tak nestačia čudovať nad ich neobyčajným správaním, zdravotnými problémami či zvracaním v škole.
Najväčší hit medzi žiakmi – žuvací tabak
Žuvací tabak (t. j. nikotínové vrecúška) sa pôvodne tešil veľkej popularite medzi športovcami, keďže im pomáhal zvládať stres a náročné tréningy. Aj vďaka tomu sa stal obľúbeným medzi tínedžermi. Nikotínové vrecúško, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako nevinný cukrík, si stačí vložiť pod jazyk či pery, a zatiaľ čo sa z neho do tela uvoľňuje nikotín, učiteľka si nič nevšimne.
Odborníci varujú, že žuvací tabak nie je o nič menej nebezpečný než cigarety. Pri jeho žuvaní sa uvoľňuje niekoľkonásobne vyšší obsah nikotínu ako pri fajčení. To vyvoláva búšenie srdca či úzkostné stavy. Pri dlhodobom užívaní spôsobuje srdcovocievne ochorenia, rakovinu obličiek, pankreasu či ústnej dutiny. Vytvára závislosť rovnako ako fajčenie.
Ako si všimnúť, že dieťa užíva žuvací tabak? Jedným z prvých varovných príznakov je zožltnutie zubov. Šťavy, ktoré pri žuvaní vznikajú, by sa mali vypľúvať. To však mnohé deti nevedia, alebo to práve počas vyučovania urobiť nemôžu. Preto u nich často dochádza k nevoľnostiam a zvracaniu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Elektronické cigarety – zdravšia alternatíva?
Predstave zdravšej alternatívy fajčenia nepodľahli len dospelí. Čoraz častejšie si ňou ospravedlňujú fajčenie už aj základoškoláci. Slovné spojenia ako „výrobky neobsahujúce tabak“ či „bezdymové tabakové výrobky“ v nich môžu vyvolávať pocit, že pri užívaní nerobia nič zlé, a bez výčitiek svedomia si ich nosia aj do školy. WHO však upozorňuje, že elektronické cigarety aj vaporizéry sú nebezpečné.
Elektronické cigarety síce nespaľujú tabakové listy, ale užívateľ pri fajčení vdychuje nikotín, ktorý je vysoko návykový a u detí zvyšuje pravdepodobnosť, že sa stanú fajčiarmi. Vaporizéry lákajú mladých ľudí na to, že „vaping“ vlastne nie je fajčenie, iba nevinné ohrievanie byliniek, ktorého para neobsahuje dechtové látky. Najnovšie štúdie však tvrdia, že vaporizéry zvyšujú aktivitu baktérií v pľúcach, čo môže viesť k zápalom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)