Emócie v politike: Kde je hranica? Michelko bráni Ficove slová

Na snímke vľavo predseda vlády SR Robert Fico, napravo poslanec NR SR a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS). Zdroj: TASR/Pavel Neubauer, Jakub Kotian

V posledných dňoch rezonuje na slovenskej politickej scéne diskusia o verbálnych prejavoch politikov a ich dôsledkoch na verejnú diskusiu. Táto diskusia bola vyvolaná premiérom Robertom Ficom (Smer-SD), ktorý označil novinárov za „krvilačných bastardov“ po tom, ako začali komentovať výsledky parlamentných volieb a jeho politiku. Táto ostrá kritika novinárov vyvolala vlnu reakcií, pričom najvýraznejšou bola podpora Fica zo strany poslanca Romana Michelka (SNS). Píše o tom sme.sk.

V relácii Sobotné dialógy Roman Michelko obhajoval premiérove výroky, pričom argumentoval, že aj politici majú právo na vyjadrenie emócií. “Politika je cynická a vy oslovujete predovšetkým svoje publikum,” poznamenal Michelko, čím zdôraznil, že politika je často cynická a že politici musia rátať s tým, že budú oslovovať hlavne svojich priaznivcov. Podľa neho tieto výroky Ficovi neuškodia a jeho elektorát ich pravdepodobne bude vnímať pozitívne.

Michelko uznal, že verbálne prejavy politikov môžu byť ostré a nie vždy prispievajú k politickej kultúre. Na druhej strane však nepovažoval Ficove slová za neprimerané alebo prehnané. Naznačil, že súčasná politická situácia môže vyžadovať ostré slová, ktoré sú adresované konkrétnemu publiku.

Bihariová: Politici by mali niesť vyššiu mieru kritiky

Poslankyňa Progresívneho Slovenska, Irena Bihariová, sa postavila proti takýmto prejavom politikov. V diskusii s Michelkom uviedla, že verejná diskusia v posledných rokoch výrazne zhrubla, pričom poznamenala, že aj koaliční politici k tomu prispievajú. “Takéto výroky škodia nám všetkým, lebo primitivizujú a buranizujú verejnú diskusiu,” kritizovala Bihariová.

Podľa Bihariovej by mali politici zvládať väčšiu mieru kritiky bez toho, aby reagovali takýmito výrokmi. Dodala, že hoci môžu byť politici často vystavení intenzívnej kritike, mali by byť vzormi a začať s udržaním určitej úrovne diskusie. “My sa môžeme navzájom častovať, ale aj tam by mala byť nejaká miera,” dodala Bihariová.

Zníženie politickej kultúry

Ako píše aj pravda.sk, téma, či je vhodné, aby politici používali takúto tvrdú rétoriku, otvorila aj otázku celkovej úrovne politickej kultúry na Slovensku. Bihariová zdôraznila, že politici majú významný vplyv na formovanie verejnej debaty a že ich slová môžu priamo ovplyvniť náladu v spoločnosti. Tieto ostré výroky nielenže znižujú úroveň diskusie, ale tiež môžu viesť k polarizácii spoločnosti.

Michelko však nesúhlasí, že by takéto prejavy mali dlhodobý negatívny vplyv. Poukázal na to, že politika je často konfrontačná a emócie sú jej prirodzenou súčasťou. Podľa neho by sa verejnosť mala zamerať skôr na obsah politických diskusií než na samotné prejavy emócií politikov.

Návrhy na zmenu legislatívy

V diskusii padol aj návrh na zmenu rokovacieho poriadku Národnej rady SR, ktorý by mohol obmedziť podobné ostré vyjadrenia politikov. Michelko naznačil, že by mohlo byť vhodné upraviť pravidlá rokovaní, aby sa predišlo podobným prejavom v budúcnosti. Bihariová však pripomenula, že zodpovednosť nesú hlavne politici, ktorí formujú verejnú diskusiu a mali by začať od seba.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie