fbpx

Elektrické kolobežky čelia kritike. Vznikla petícia, ktorú môžete podpísať aj vy

Na snímke elektrická kolobežka zaparkovaná na Starom moste. Zdroj: TASR/ Dano Veselský

Kolobežkári na elektrických kolobežkách sú tŕňom v oku najmä chodcom, ktorí sa cítia byť ohrození. Tvrdia, že kolobežkári nedodržiavajú dopravné predpisy, jazdia bezohľadne a spôsobujú kolízie a nehody. Petíciu za zákaz elektrickým kolobežkám na chodníkov a peších zónach v mestách už podpísalo vyše 2000 ľudí. Informuje o tom Pluska.

Iniciátorom petície za Stopku elektrickým kolobežkám na chodníkoch a peších zónach v mestách je aktivista Miloš Beladič. Ten vraví, že dôvodom vzniku petície je nedodržiavanie dopravných predpisov zo strany kolobežkárov. 

 Beladič argumentuje tým, že na kolobežkách sa často vozia deti, pričom užívanie je podmienené minimálne vekom 16 rokov.

Nedodržiavajú bezpečnosť jazdy, jazdia aj dvaja na jednej kolobežke. Často nemajú helmu, reflexné prvky pri jazde na ceste. Často jazdia po chodníkoch, rýchlo a bezohľadne rýchlosťou vyššou ako 5 kilometrov za hodinu. Tí, ktorí jazdia na kolobežkách nemajú vodičské preukazy, takže to nie je alternatíva voči vozidlám, čím argumentujú najmä ekologisti za cyklokoalície. Vôbec to nie je tak,“ hovorí Beladič.

Dodáva, že zdieľané e-kolobežky neparkujú na určených miestach, ale na chodníkoch, bez dodržania vzdialenosti 1,5 metra pre chodcov. Sú často rozhádzané po trávnikoch a podobne.

Iniciátor upozorňuje aj na to, že kolobežkári často prekážajú ostatným účastníkom dopravy a ich vinou dochádza k častým nehodám.

„Preto táto ekologická forma alternatívnej individuálnej prepravy má byť vylúčená z dopravy pre jej majoritné negatív, „ hovorí Beladič.

Používanie e-kolobežiek však podľa neho môžu v mestách upraviť samosprávy prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení. „Pešia zóna je od slova peší, ale zákony sú tak stanovené, že ak by mali ísť kolobežkári rýchlosťou pešej chôdze, museli by zosadnúť z e-kolobežiek a nik nezosadne,“ hovorí Beladič.

Elektrické kolobežky patrili ešte v nedávnej minulosti k obľúbeným dopravným prostriedkom naprieč celou Európou

Po problémoch ich viaceré európske mestá zakázali. Ide napríklad o Holandsko či Anglicko. Zakázané na chodníkoch sú vo Švédsku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie