Aj iné agentúry predpovedali možnosť výskytu javu La Niña neskôr v tomto roku. Napríklad americký Národný úrad pre oceány a atmosféru minulý týždeň odhadol pravdepodobnosť výskytu La Niña na približne 85 %, hoci jeho prahové hodnoty sú o niečo nižšie ako prahové hodnoty úradu.
Pri La Niñe zvyčajne dochádza k zosilneniu východných rovníkových vetrov, čo spôsobuje posun zrážok smerom k Austrálii a juhovýchodnej Ázii. Počet cyklónov, ktoré postihujú Austráliu, je počas rokov La Niña zvyčajne nadpriemerný.
Môže sa to ešte zmeniť
Tichý oceán má tendenciu absorbovať viac tepla ako počas rokov El Niño, čo zhoršuje otepľovanie v pozadí spôsobené zmenou klímy. „Globálne teploty povrchu mora (SST) boli v období od apríla 2023 do marca 2024 v každom mesiaci najteplejšie v histórii,“ uviedol úrad. „Údaje za apríl 2024 od začiatku mesiaca naznačujú, že tento mesiac je teplejší ako apríl 2023.“
Úrad poznamenal, že predpovede urobené v polovici jesene „majú tendenciu mať nižšiu presnosť ako predpovede urobené v iných obdobiach roka. To znamená, že aktuálne predpovede stavu ENSO po júli by sa mali používať opatrne.“
Tento priebeh rekordných horúčav môže tiež prispieť k neistote, pokiaľ ide o vývoj podmienok v Tichom oceáne a z toho vyplývajúce vplyvy na počasie. „Globálny priebeh teplôt ovplyvňuje typický historický globálny priebeh teplôt povrchu morí spojený s premenlivosťou ENSO,“ uvádza sa v správe.
„Keďže súčasné podmienky v globálnom oceáne neboli predtým pozorované, závery o tom, ako sa môže ENSO vyvíjať v roku 2024, ktoré sú založené na minulých udalostiach, nemusia byť spoľahlivé,“ uzatvára úrad.