Ekonomika Ruska dlho nevydrží, tento rok ale môže zvládnuť, znie z Británie

Reklama
Bezpečnostná stanica v oceliarni v Magnitogorsku v strednom Rusku. Zdroj: X/Ivan Verstyuk

V marci 2022 sa ruský rubeľ zrútil, hodnota akcií Gazpromu a Sberbanky na londýnskej burze klesla o 97 percent a v Moskve sa tvorili rady pred bankomatmi. Rusko sa dostalo do vážnej recesie. Ubehli takmer dva roky a ekonomické pozadie udalostí sa výrazne zmenilo. Medzinárodný menový fond minulý týždeň pripustil odolnosť ruskej ekonomiky, keď zvýšil predpoveď jej rastu v tomto roku z 1,1 na 2,6 percenta.

Podľa údajov MMF vlani ruská ekonomika rástla rýchlejšie ako ekonomiky krajín G7 a porastie rýchlejšie aj tento rok, píše BBC. Ruský prezident Vladimír Putin minulý týždeň v rozhovore s Tuckerom Carlsonom počas svojich monológov slávnostne vyhlásil, že ruská ekonomika teraz rastie najrýchlejšie v Európe.

Nie sú to ale len čísla. Rusko dokázalo zmobilizovať svoju ekonomiku, postavilo ju do služieb vojny, najmä pri budovaní obranných línií na východe a juhu Ukrajiny. Výsledkom je podľa BBC stagnácia pohybu frontu a očakávanie, že patová situácia pretrvá aj v tomto roku.

Všetko pre vojnu

Západní vodcovia vysvetľujú, že takýto ekonomický model je v strednodobej perspektíve neživotaschopný. Ale otázka znie, ako dlho to môže vydržať.

Rusko prešlo na zmobilizovanú ekonomiku vojnového obdobia. Štát vynakladá na vojnu od rozpadu Sovietskeho zväzu rekordné sumy. Výdavky na armádu a tajné služby pohlcujú 40 percent ruského rozpočtu. Sociálne výdavky boli zoškrtané, aby sa uvoľnili peniaze na výrobu tankov, rakiet a stavbu opevnenia na okupovanej časti Ukrajiny.

Bez ohľadu na západné sankcie proti ruskému ropnému a plynárenskému priemyslu príjmy z predaja týchto surovín naďalej pritekajú do štátnej pokladnice. Tankery teraz plávajú hlavne do Indie a Číny a za ich náklad sa platí častejšie v jüanoch ako dolároch.

Ťažba ropy v Rusku sa drží na úrovni 9,5 milióna barelov denne, čo je len o niečo menej ako pred vojnou. Rusko našlo spôsob, ako obchádzať sankcie, keď si kúpilo utajenú flotilu zloženú zo stoviek tankerov.

Minulý týždeň ruské ministerstvo financií ohlásilo, že príjmy z predaja uhľovodíkových palív tento rok v januári predbehli príjmy z predvojnového januára 2022. Prítok devíz z predaja ropy, plynu a diamantov pomohol znížiť aj tlak na rubeľ.

Hra na mačku a myš

Aj vodcovia svetových veľmocí tvrdia, že ekonomika takto nemôže dlhodobo fungovať, ale priznávajú krátkodobý efekt. „Rok 2024 bude pre Putina oveľa pozitívnejší, než sme čakali. Dokázal reorganizovať priemysel efektívnejšie, než sme predpokladali,“ vyhlásil jeden z nich.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie