fbpx

Ekonomický vplyv migrácie na Európu: Koľko ich prišlo a ktoré krajiny ich doslova potrebujú?

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com, TASR - Jaroslav Novák

S prílevom toľkých migrantov predo dvermi mnohé európske krajiny prehodnocujú svoju migračnú politiku, aby zvážili politický tlak a potenciálne konflikty v rámci svojich vlastných obyvateľov. Keď sa však hovorí o zvyšovaní produkcie fiškálnej oblasti, väčšina európskych krajín vníma migrantov ako imigrantov, ktorí majú schopnosť dlhodobo pozdvihnúť ekonomickú stabilitu krajiny.

V prípade Nemecka napríklad klesajúci stav ekonomiky viedol k tomu, že predikcia MMF označila Nemecko za najhoršie fungujúcu veľkú ekonomiku roku 2023. Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov viedol k tomu, že experti odhadovali, že krajina bude potrebovať 1,5 mil. prisťahovalcov, aby si udržali svoju pracovnú silu. Na rozdiel od väčšiny iných štátov si Nemecko zachovalo svoju politiku flexibilnú, aby prilákalo zahraničnú pracovnú silu.

Aké sú výhody?

So strachom z imigrantov, ktorí sú niektorými vnímaní ako hrozba pre sociálnu súdržnosť a národnú identitu, došlo v poslednom desaťročí k zmene paradigmy, ktorá vnímala imigrantov ako prínos pre národné trhy práce a systém sociálneho zabezpečenia, čo podporuje ekonomický rozvoj.

Začlenenie migrantov do sektorov, ako je zdravotníctvo, stavebníctvo, poľnohospodárstvo a logistika, môže viesť k ziskovej produkcii, ktorá znižuje ekonomické napätie a problémy. Migranti majú potenciál prispievať do verejných financií vo forme daní a recidívy výhod, ktoré dostávajú.

Aké sú výzvy?

Podľa správy agentúry Frontex dosiahol počet nelegálnych prekročení hraníc na vonkajších hraniciach EÚ v roku 2023 približne 380-tisíc. Tento prílev viedol k cezhraničným zločinom, ako sú podvody s dokladmi, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie nelegálneho tovaru a zbraní. Programy integrácie migrantov, ako sú programy kultúrnej orientácie a jazykové školenia, môžu predstavovať záťaž pre vládne rozpočty, keďže náklady spočiatku znáša hostiteľská krajina.

Nárast migrácie môže mať za následok vysoký dopyt po bývaní v stavebníctve, čo vedie k vyšším cenám nehnuteľností a nájmom. Táto príčina a následok ovplyvní nielen život migranta, ale bude mať vážne dôsledky aj pre miestnych obyvateľov.

V Európe sa všetky členské štáty EÚ vyznačujú vysokou mierou ekonomických výhod, zásadou právneho štátu a politickou stabilitou. Naproti tomu obyvateľstvo iných krajín na celom svete čelí určitému stupňu autoritárstva a nestability, čo ich vedie k voľbe migrácie. Tieto nerovnováhy vysvetľujú, prečo Európa je a naďalej bude hlavnou destináciou pre migrantov, dokonca aj v časoch nečinného hospodárskeho rastu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie