Čím sa však slovinčina od slovenčiny výrazne líši, je takzvaný duál, ktorý sa označuje aj za „romantický“. Používa sa totiž vtedy, keď hovoríme o dvoch ľuďoch či predmetoch. Klasické množné číslo, ako ho poznáme v slovenčine, sa používa až od troch vyššie.
A aby ste mali jasno v tom, kto je kto – po slovinsky sa Slovensko povie Slovaška, zatiaľ čo vlastnú krajinu volajú Slovenija. Slovenský jazyk je v slovinčine slovaščina, a slovinčina sa po slovinsky povie slovenščina.
Hrady, jaskyne aj hory
Slovensko sa právom nazýva krajinou hradov a zámkov, veď ich tu máme najviac na obyvateľa v Európe, dokopy vyše 600. Aj Slovinsko sa však môže hrdiť nádhernou historickou architektúrou, ktorej súčasťou je vyše 500 hradov a zámkov.
Notoricky známym je hrad Bled z 11. storočia, ktorý sa týči nad rovnomenným jazerom s ostrovčekom uprostred. Ako by tej krásy nebolo dosť, na ostrove sa nachádza kostol Nanebovzatia Panny Márie. Scenéria nápadne pripomínajúca Slanický ostrov uprostred Oravskej priehrady, ktorý skrášľuje kostol Povýšenia sv. Kríža, však?
So Slovinskom máme spoločné aj prírodné bohatstvo, a to najmä nádherné hory a jaskyne. Na Slovensku sa nachádza vyše 7 500 jaskýň, v Slovinsku je to dokonca viac než 10 000. V jednej z nich – Postojnskej jaskyni – vedci objavili unikátneho živočícha, ktorý sa dožíva až 100 rokov. Je ním jaskyniar vodný, ľudovo nazývaný „ľudská ryba“.
Zatiaľ čo Slováci sa pýšia Vysokými Tatrami s 2 655 m n. m. vysokým Gerlachovským štítom, dominantou Slovinska sú Julské Alpy, ktorých najvyšším vrchom je Triglav s výškou 2 864 m n. m. Keďže sa vyníma priamo nad morom, pohľad naň je skutočne impozantný.
Biela, modrá, červená
Pri pohľade na naše vlajky musí každý cudzinec, ktorý má problém rozlíšiť Slovensko a Slovinsko, pocítiť snáď ešte väčšie zúfalstvo.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)