fbpx

ROZHOVOR: Geniálny vynález bratov Furkovcov: Slováci vymysleli prístroj, ktorý včas odhalí rakovinu a iné choroby

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ktoré typy onkologických ochorení dokáže prístroj odhaliť?
  • Nakoľko je diagnostika pomocou prístroja presná?
  • Aká je zdravotná starostlivosť v Keni,
  • Aká bude budúcnosť prístroja v slovenskom zdravotníctve,
  • Aké skúsenosti si priniesli bratia z africkej Kene a prečo sa rozhodli prístroj vyskúšať práve na tomto mieste.

Slovenskí vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave – bratia Daniel Furka a Samuel Furka, vyvinuli analyzátor tekutín QUANTUM, ktorý dokáže zo vzorky moču a iných telesných tekutín odhaliť takmer 40 ochorení. Prístroj, ktorý na diagnostiku využíva umelú inteligenciu, dokáže za desať sekúnd odhaliť viaceré ochorenia, medzi inými cukrovku, poškodenie niektorých orgánov či onkologické ochorenia. 

Laicky povedané, zoberie sa krv, moč, stolica, vloží sa do prístroja, stlačí sa gombík a za minútu je výsledok. Získané dáta umelá inteligencia preráta náročnými matematickými a štatistickými údajmi. Mladí vedci veria, že ich vynález bude v budúcnosti pomáhať aj všeobecným lekárom v ambulanciách na Slovensku, čím sa urýchli diagnostika a zlepší sa komfort pacienta.

V rozhovore pre iStream.sk mladí vedci priblížili, ako vidia budúcnosť prístroja v podmienkach slovenského zdravotníctva, aká bola spolupráca s kolegami z Kuby, ktoré choroby dokáže prístroj detegovať, či aké skúsenosti a dojmy si odniesli z pracovných pobytov v africkej Keni.

Prístroj dokáže s určitou pravdepodobnosťou zanalyzovať prítomnosť niektorých onkologických ochorení z moču, stolice a krvi, ktoré následne softvér zoradí podľa klesajúcej pravdepodobnosti. Prezraďte nám, aké konkrétne typy rakoviny vie „rozpoznať“?

Ide napríklad o karcinómy čreva, žalúdka a niektoré onkohematologické ochorenia. Za najprínosnejšie však považujeme, že vieme s dobrou pravdepodobnosťou analyzovať prítomnosť niektorých foriem rakoviny pankreasu, čo v prípade, že technológiu dotiahneme, bude naozaj prevratný výsledok, keďže k tomuto ochoreniu neexistuje dodnes skríning.

Takisto sa nám v prípade karcinómov mechúra a močových ciest podarilo rozlíšiť metastatickú formu ochorenia od lokalizovaného tumoru, čo môže okamžite informovať o progresií ochorenia. Pokúšame sa aktuálne vyhodnotiť reakciu pacienta na podanú chemoterapiu.

Takisto však platí, že niektoré ochorenia nevidíme, čo je však normálne. Stroj, ktorý dokáže všetko, ani nemá ako existovať. Prístroj teda slúži predovšetkým na preliminárnu diagnostiku, kedy má nasmerovať lekára na ďalšie špecifickejšie vyšetrenia, ušetriť tak čas a zrýchliť dostupnosť diagnostického procesu. Konečné hodnotenie ochorenia je aj tak na lekárovi.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie