fbpx

ROZHOVOR: Potenciál bikrosu a pumptracku stúpa. Trate máme na profesionálnej úrovni, hovorí vicemajsterka sveta

Reklama
Majsterka Slovenska v bikrose a pumptracku Kristína Madarásová. Zdroj: Archív KM
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Kde začínala úradujúca majsterka Slovenska v bikrose?
  • Ktorý šport jej pomáha zlepšovať jazdeckú formu?
  • Prečo má Slovensko lepšie podmienky pre pumptrack ako pre bikros?
  • Aké vzťahy panujú medzi pretekárkami mimo dráhy?
  • Prečo sú Francúzky a Holanďanky najväčšími súperkami?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristína Madarásová (@kmadarasova)

 

Venujete sa okrem bikrosu aj iným športom? Ako vám pomáhajú zlepšovať formu?

Áno, venujem sa ešte pumptracku, čo je nové odvetvie cyklistiky. V pumptracku som štvornásobná majsterka Slovenska a nejaké úspechy mám aj na majstrovstvách sveta. Je to veľmi podobná disciplína ako bikros, ale jazdí sa čisto iba na čas v uzatvorenom okruhu plnom vĺn a klopených zákrut. Bikros sa jazdí v skupine 4 – 8 jazdcov na trati, ktorá nemá uzavretý okruh. Vo voľnom čase sa venujem aj boxu. Ten mi pomáha trénovať kondíciu a reflexy, ktoré potrebujem, či už k bikrosu alebo pumptracku.

Do akej miery je bikros nebezpečný šport? Akým zraneniam sa podľa vás žiaden jazdec nevyhne? 

Všetko závisí od toho, ako človek zvláda jazdu na bicykli. Z môjho pohľadu je každý šport nebezpečný. Či už je to bikros, lyžovanie alebo plávanie. V každom športe, ak ho robí človek profesionálne, je vysoká pravdepodobnosť úrazu. Najčastejšie však v bikrose ide o zlomeniny zápästí, kľúčnych kostí a podobne. Ak je to vážnejší pád môže prísť aj k poškodeniu chrbtice.

Pred niekoľkými rokmi ste absolvovali vážnejšiu operáciu. Súvisela so športovým zranením? Po akom čase ste sa vrátili späť na bike? A ako vyzeral váš návrat na svetové súťaže?

Išlo čisto o zdravotné problémy, so športom to nemalo nič spoločné. Na bicykel som sa vrátila takmer okamžite – asi 2 mesiace po operácii. Pred operáciou som pol roka nesmela nič robiť, takže všetko mi veľmi chýbalo. Návrat späť bol však postupný, nemohla som začať robiť všetko naraz. Do súťaží som sa vrátila ani nie po roku od operácie, za čo som bola veľmi rada, pretože v sezóne, kedy som mala operáciu som odjazdila minimum pretekov. A dovtedy to bola dokonca jedna z mojich najúspešnejších sezón.

Ako vyzerá vaša bezprostredná príprava pred pretekmi? Máte nejaký rituál? Kto nesmie chýbať v hľadisku?

Určite je to správne načasovanie prípravy pred odchodom a pred samotnými pretekmi mám svoje zaužívané rituály, ktoré sa (ak sa dá) snažím dodržiavať. V hľadisku nemusím mať nikoho špeciálneho, ale vždy som rada, ak pri tom môže byť moja rodina.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristína Madarásová (@kmadarasova)

Koho by ste aktuálne označili za vašu najväčšiu rivalku? A ako vyzerajú vzťahy pretekárok mimo dráhy?

Nemám presne stanovené, že to a to dievča je moja najväčšia rivalka, najsilnejšími súperkami sú ale určite baby z Francúzska a Holandska. V týchto krajinách je bikros oveľa populárnejší ako na Slovensku a dievčatá tam majú svoju vlastnú kategóriu. Nemusia jazdiť s chalanmi ako ja na Slovensku alebo v Čechách. Vzťahy so súperkami mám také medzi. S niektorými si nepoviem ani slovo, s inými sa zase rozprávam a občas si napíšeme aj mimo sezóny.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie