Dvojité ceny potravín sú v Únii opäť témou. Tentoraz sa búria Holanďania

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/AP, Dano Veselský)

Dvojité ceny na spoločnom európskom trhu začínajú vadiť už aj Holanďanom. Mnohí jeho existenciu dokonca spochybňujú. Nepáči sa im, že napríklad za fľašu kokakoly musia zaplatiť o 70 percent viac ako ich susedia Nemci. Podobne je to aj s nutellou alebo zmrzlinou Magnum. Tamojší politici preto prichádzajú s možnosťami, ako rozdielne ceny naprieč únijnými krajinami v praxi čo najviac eliminovať.

Téme cenovej disproporcie sa začala venovať najmä holandská ministerka hospodárstva Micky Adriaansensová. Tá prednedávnom uviedla, že zákazníci v Holandsku sú v okrádaní. Za popredné značky čokolád alebo zmrzlín totiž musia tamojší obyvatelia platiť aj dvakrát viac ako susední Nemci, píše denník Politico.

„V prípade kokakoly sa stretávame s tým, že v Nemecku je totožný výrobok až o 1 euro lacnejší ako v prípade Holandska. To je veľa peňazí,“ uviedla v rozhovore ministerka . Tá si kvôli dvojitým cenám nechala pred pár mesiacmi spracovať aj špeciálny prieskum. Z neho vyšlo, že litrová fľaša nápoja vyšla v Holandsku na 1,83 eur a v susednom Nemecku len na 1,08 eur.

Podobné cenové rozdiely platili aj v prípade nátierky Nutella. Nemeckých zákazníkov vyšiel jeden pohár pred pár týždňami na 2,79 eur, holandských na 3,02 eur. Týkalo sa to aj zmrzliny značky Magnum, ktorá vyšla v Nemecku na 3,73 eur a v Holandsku na 5,22 eur.

„Toto by sa z pohľadu spotrebiteľa na jednotnom európskom trhu diať nemalo. Najmä v čase masívneho rastu životných nákladov sme z podobných trendov veľmi znepokojení,“ uviedla Vaneesa Turnerová z európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.

Vytvorenie jednotného trhu s potravinami v rámci Európskej únie nie je ľahké, keď medzi jednotlivými štátmi stále existujú také značné rozdiely v príjmoch. Bulhari, Rumuni alebo Slováci totiž dosiahnu sotva na tretinu priemerného disponibilného príjmu obyvateľov bohatého Luxemburska. Aj preto sa ešte donedávna totožný tovar predával v jednotlivých únijných štátoch v rozdielnych kvalitách i veľkostiach.

Výhodu majú hlavne veľké ekonomiky

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie