Prepisovanie hraníc neprichádza len po politických rozhodnutiach, ale najnovšie to zapríčiňujú aj klimatické podmienky. Dve krajiny sa čoskoro uchýlia k tomuto kroku.
Švajčiarsko a Taliansko pristúpilo k prekresleniu časti svojich hraníc v Alpách. Dôvodom sú topiace sa ľadovce pre klimatické zmeny.
Časť postihnutej oblasti sa bude nachádzať pod Matterhornom, jednou z najvyšších hôr Európy, a blízko mnohých obľúbených lyžiarskych stredísk.
Veľké úseky švajčiarsko-talianskej hranice sú určené hrebeňmi ľadovcov alebo oblasťami večného snehu, ale topenie ľadovcov spôsobilo posun týchto prirodzených hraníc, čo viedlo k tomu, že obe krajiny sa snažili hranicu napraviť, informuje BBC.
Švajčiarsko oficiálne schválilo dohodu o zmene v piatok, ale Taliansko zatiaľ nepristúpilo k tomuto kroku. Vyplýva to z návrhu dohody spoločnej švajčiarsko-talianskej komisie z mája 2023. Štatistiky zverejnené v septembri minulého roka ukázali, že švajčiarske ľadovce stratili v roku 2023 4 % svojho objemu, čo je druhá najväčšia strata v histórii po rekordnom roztopení v roku 2022 v objeme 6 %.
Výročnú správu vydáva každý rok Švajčiarska monitorovacia sieť ľadovcov (Glamos), ktorá pripisuje rekordné straty po sebe idúcim veľmi teplým letám a veľmi nízkym snehovým zrážkam v zime v roku 2022. Vedci tvrdia, že ak budú tieto vzorce počasia pokračovať, rozmrazovanie sa len zrýchli.
Švajčiarsko v piatok uviedlo, že nanovo definované hranice boli vypracované v súlade s ekonomickými záujmami oboch strán. Predpokladá sa, že objasnenie hraníc pomôže obom krajinám určiť, ktorá je zodpovedná za udržiavanie konkrétnych prírodných oblastí.
Švajčiarsko-talianske hranice sa zmenia v regióne Plateau Rosa, Carrel a Gobba di Rollin – všetky sú v blízkosti Matterhornu a obľúbených lyžiarskych stredísk vrátane Zermattu.
Presné zmeny hraníc budú implementované a dohoda zverejnená, keď ju obe krajiny podpíšu. Švajčiarsko tvrdí, že v Taliansku prebieha schvaľovací proces na podpis dohody.
Minulý rok Glamos varoval, že niektoré švajčiarske ľadovce sa zmenšujú tak rýchlo, že je nepravdepodobné, že sa ich podarí zachrániť, aj keď sa globálne teploty udržia v rámci cieľového nárastu o 1,5 °C podľa parížskej klimatickej dohody.
Odborníci tvrdia, že bez zníženia emisií skleníkových plynov spojeného s globálnym varovaním by väčšie ľadovce ako Aletsch – ktorý nie je na hranici – mohli zmiznúť počas jednej generácie.
Na švajčiarskych ľadovcoch bolo v posledných rokoch urobených množstvo objavov kvôli ich topeniu a rýchlemu zmenšovaniu. Vlani v júli sa potvrdilo, že ľudské pozostatky nájdené v blízkosti Matterhornu sú pozostatkami nemeckého horolezca nezvestného od roku 1986.
Horolezci prechádzajúci cez ľadovec Theodul nad Zermattom si všimli turistickú topánku a mačky, ktoré sa vynárali z ľadu. V roku 2022 sa z ľadovca Aletsch vynorili trosky lietadla, ktoré havarovalo v roku 1968.
Telo nezvestného britského horolezca Jonathana Convilla objavil v roku 2014 pilot helikoptéry, ktorý si všimol niečo nezvyčajné, keď dodával zásoby do horského útočiska na Matterhorne.