Najnovšie prieskumy verejnej mienky, ktoré cez víkend zverejnili televízie Nova a RTL, naznačujú víťazstvo HDZ. Oba prieskumy jej prisudzujú 60 kresiel v 151-člennom Sabore. Na druhom mieste by sa so 41 – 44 kreslami umiestnila stredoľavá koalícia pod vedením sociálnych demokratov Gréci za spravodlivosť, ktorej kampaň napriek verdiktu ústavného súdu neformálne viedol Milanovič.
Treťou najsilnejšou politickou silou je podľa prieskumov národno-konzervatívne až krajne pravicové Vlastenecké hnutie (DP) s 15, resp. 13 kreslami. Ľavicovo-zelená strana Môžeme získať 8 až 11 poslancov, zatiaľ čo pravicovo-populistická koalícia Most a Sovieti by mohla získať 9 až 13 kresiel. Šancu prekročiť päťpercentnú hranicu má aj niekoľko ďalších regionálnych alebo liberálnych strán.
Pozorovatelia tvrdia, že koalícia Most a Suverenita by mohla byť rovnováhou v povolebných rokovaniach. Dôležitú úlohu pri zostavovaní vlády môžu zohrať aj hlasy národnostných menšín v Chorvátsku, ako aj Chorvátov, ktorí majú občianstvo a trvalý pobyt v zahraničí, predovšetkým v Bosne. Menšiny a zástupcovia chorvátskej diaspóry majú spolu vyhradených 11 kresiel.
Chorvátsko v súčasnosti čelí najvyššej inflácii v eurozóne, nedostatku pracovných síl, korupcii a nelegálnej migrácii, poznamenala agentúra AP. Uviedla, že výsledok volieb môže mať vplyv nielen na domácu politiku, ale aj na európsku orientáciu krajiny, keďže jej spoločnosť je destabilizovaná ruskou inváziou na Ukrajinu.
Vyhlásenie volieb na stredu je dosť nezvyčajné. V Chorvátsku je však deň volieb zo zákona voľný. Školy, škôlky a obchody nie sú otvorené, uviedol chorvátsky spravodajský server Dnevnik.hr.