Správne vykonávanie drepov nezhoršuje pohyblivosť kĺbov, naopak je vhodné takmer pre každého.
Lepšia stabilizácia tela
Drepy so závažím umožňujú posilniť stred tela (core) a stabilizovať celé telo v plnom rozsahu pohybu. Brušné svaly sú pri vykonávaní drepov neustále vystavené tlaku, čo pomáha získať pevnejšie brucho ako aj predchádzať budúcim zraneniam.
Benefity pre tvoj chrbát
Aj keď to môže znieť prekvapivo, drepy sú skvelým spôsobom, ako posilniť svaly chrbta a zlepšiť držanie tela. Či už ich robíte so závažím alebo bez neho, posilňujete hornú časť chrbta, čo zlepšuje celkovú stabilitu tela.
Ak chcete obyčajné drepovanie o ničo ešte obohatiť, môžete skúsiť jednu z nasledujúcich variácií.
Drep na jednej nohe
Ak chcete vykonať túto variáciu drepov, presuňte celú svoju váhu na pravú nohu, zdvihnite ľavú nohu z podlahy a pokrčte ľavé koleno. Ruky natiahnite pred seba do výšky ramien. Ohnite pravé koleno a znižujte sa, kým nebude pravé koleno rovnobežné s podlahou. Hrudník držte hore, zatlačte palcom pravej nohy a vráťte sa do vzpriamenej polohy. Vykonajte tri sady po 15 opakovaní.
Drepy so závažím
Ďalším spôsobom, ako robiť drepy, je pridať závažie. Môžete použiť medicinbal alebo iné závažia a držať ich pred hrudníkom. Existuje mnoho variácií drepov so závažím, napríklad čelný drep, drepy s výskokom, drepy s rukami nad hlavou, široký drep, bulharský drep a drepy s oporou chrbta o stenu.
Správna technika drepov so závažím: Zatlačte lopatky k sebe a zodvihnite hrudník. Postavte sa nohami na šírku ramien a pokrčte kolená. Posuňte boky dozadu, kým stehná nebudú rovnobežné s podlahou. Potom sa vráťte do vzpriamenej polohy a vykonajte tri sady po 10 opakovaní, s 30-sekundovou pauzou medzi sériami.
Pravidelné vykonávanie drepov vám pomôže cítiť sa silnejšie. Rýchlo si všimnete pozitívne zmeny aj na svojom tele.