fbpx

Drahú Kaliforniu opúšťajú už aj bohatí. Na ich príjmoch stojí štátny rozpočet

Ilustračný obrázok: Pexels.com
Ilustračný obrázok Mill Valley, CA, USA/Pexels.com

Podľa nových údajov o migrácii opustilo Kaliforniu viac vzdelaných a vysoko zarábajúcich ľudí, než sa nasťahovalo. To je pre kalifornskú ekonomiku zlá správa, napísal portál Los Angeles Times. Na ich príjmoch je totiž Kalifornia závislá.

S migráciou, ktorá nie je vyrovnaná, sa stretáva Kalifornia celé desaťročia. Novo prichádzajúci však vždy boli všeobecne lepšie vzdelaní a zarábali viac peňazí ako tí, ktorí odišli. Teraz sa však dlhodobý trend obrátil a zvrat, ktorý je z veľkej časti reakciou na vysoké dane štátu a prudko rastúce životné náklady, začal poškodzovať kalifornskú ekonomiku.

Analytici vládnej agentúry Legislative Analyst’s Office (LAO) predpokladajú, že vo fiškálnom roku 2024-2025 bude Kalifornia čeliť schodku vo výške 68 miliárd dolárov.

„Presun ľudí so strednými a vyššími príjmami a presun korporácií je drahý,“ uviedol pre portál Los Angeles Times Joel Kotkín z Chapman University, ktorý sa venoval problematike sťahovania ľudí z Kalifornie a hrozbami pre fiškálny výhľad štátu. „Ľudia, ktorí odchádzajú, si so sebou berú aj peniaze, ktoré by štát vybral na daniach,“ doplnil.

Medzi tými, ktorí presťahovali do iného štátu seba aj svoju firmu, je štyridsaťpäťročná Sujin Jangová, ktorá v roku 2007 založila svoju kozmetickú firmu. V kalifornskom Oaklande sa vraj už necítila bezpečne a chcela na miesto, kde bude podnikanie jednoduchšie. Presťahovala sa preto do Nevady, kde sa okrem iného neplatí daň z príjmu fyzických osôb.

„Určite daňové úľavy, lepšie mzdy,“ uviedla ako dôvod presťahovania svojej firmy. Aktuálne má šesť zamestnancov, jeden sa z Kalifornie do Nevady presťahoval spoločne s ňou.

Zmenu bydliska oznámili aj podnikateľ Elon Musk či filmová hviezda Mark Wahlberg. Plnenie rozpočtu je pritom na vysoko príjmových obyvateľoch silne závislé. Brian Uhler z vládnej agentúry LAO uviedol, že tí najbohatší, ktorí zarábajú od jedného milióna dolárov vyššie, obvykle tvoria 40 až 45 percent celkových príjmov z daní z príjmov fyzických osôb.

Rozdiel aj vo vzdelaní

Podľa nedávno zverejnených údajov vládnej agentúry United States Census Bureau v rokoch 2021 a 2022 opustilo štát asi o 750 000 ľudí viac, než sa prisťahovalo. Podobné číslo emigrantov pritom predtým pokrylo obdobie piatich rokov.

Podľa demografa Williama Freya sa v oboch rokoch z Kalifornie odsťahovalo viac ako 250 000 ľudí s aspoň bakalárskym titulom, v Kalifornii sa v oboch rokoch usadilo zhruba 175 000 absolventov vysokých škôl z iných štátov.

V posledných dvoch desaťročiach bola táto bilancia približne rovnomerná alebo mierne v prospech Kalifornie, aj keď štát trvalo strácal celkovo oveľa viac obyvateľov v prospech iných štátov, než z nich získal, napísal portál.

Ekonóm Mark Zandi zistil, že od začiatku roku 2020 stratila Kalifornia obyvateľov všetkých vekových kategórií. Najviac ľudí, ktorí sa prisťahovali alebo naopak odsťahovali, bolo vo veku 35 až 44 rokov. „Pohnútkou bola pravdepodobne vážna kríza dostupnosti bývania v Kalifornii,“ povedal Zandi. „Aby sa stali vlastníkmi domov je to takmer nemožné,“ doplnil.

Podľa Erica McGheeho z výskumnej inštitúcie Public Policy Institute of California, ktorý skúmal demografické trendy v migrácii, môže za zvýšenú emigráciu Kalifornčanov s vyšším vzdelaním súvisieť nárast práce na diaľku počas pandémie. Dodáva však, že stále viac zamestnávateľov už volá svojich pracovníkov späť do kancelárií. Aj tak podľa neho úbytok obyvateľov predstavuje významný problém.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie