Dozorcovia talianskej väznice sú podozriví z toho, že mučili mladistvých väzňov, na minimálne jednom väzňovi sa mali dopustiť aj sexuálneho násilia, informuje portál Seznamzpravy.cz.
Talianska polícia zatkla 13 väzenských dozorcov kvôli podozreniu z mučenia a zlého zaobchádzania s mladistvými väzňami, taktiež s pokusom o sexuálne násilie, uviedla v pondelok milánska prokuratúra. Okrem trinástich dozorcov, z ktorých 12 pracuje vo väznici pre mladistvých Cesare Beccaria v Miláne, bolo ešte suspendovaných osem policajtov.
Na násilie upozornil väzenský ombudsman. Prokuratúra vychádzala z výpovedí mladistvých aj z odpočúvania a kamerových záznamov z väznice. K trestným činom malo dôjsť už v roku 2022, píše agentúra Reuters.
„Je to bolestná záležitosť,“ povedal na tlačovej konferencii hlavný milánsky prokurátor Marcello Viola. Dodal, že väzni boli spútaní tak, aby sa nemohli brániť bitiu. Dozorcovia sa pritom mali snažiť, aby na ich telách neboli vidieť stopy.
Brutálne fyzické útoky
Dozorcovia podľa talianskych médii často urážali a vyhrážali sa zadržaným v celách a opakovane ich bili a kopali.
,,V niekoľkých prípadoch násilím vyviedli chovanca z ciel a odviedli ich do miestnosti ústavu bez kamier, kde ich v skupinách fyzicky napádali, pričom na ich znehybnenie používali aj putá. V ďalších prípadoch ich zavreli do izolačných ciel bez oblečenia a akýchkoľvek osobných vecí a nechali ich v nich niekoľko hodín.“
Po útokoch vraj pristupovali k chovancom a vyhrážali sa im, aby sa nesťažovali, inak ich zbijú znova, stojí v správe, ktorú cituje taliansky spravodajský server Nova.news.
Vedenie väznice, v ktorej pracuje 50 dozorcov, sa k obvineniu zatiaľ nevyjadrilo. Hlavná odborová organizácia dozorcov vydala vyhlásenie, že je správou o vyšetrovaní „zdesená“.
Čo je dôvodom útokov?
Taliansko, rovnako ako mnohé ďalšie európske krajiny, opakovane riešia obdobné problémy a deviácie vo svojich väzeniach. Ich dôvodom môže byť tak nedostatočné ohodnotenie dozorcov, ktorí musia v preplnených väzeniach pracovať, ako aj nedostatok financií, ktoré by mohli zlepšiť životné podmienky samotných väzňov.