Na Kanárskych ostrovoch vrie nespokojnosť. Najväčší z nich, Tenerife, sa ocitol na hrane svojich možností. Miestni obyvatelia bijú na poplach a vyzývajú vládu na okamžité kroky proti nekontrolovateľnému masovému turizmu, ktorý podľa nich devastuje prírodu, komunitu aj každodenný život. Protesty naberajú na intenzite a heslo „Ostrov má dosť!“ znie z ulíc hlasnejšie než kedykoľvek predtým.
Turistický raj praská vo švíkoch
Obľúbená destinácia miliónov cestovateľov dnes čelí vážnej kríze. Roky neustáleho nárastu turizmu si vyberajú svoju daň. Obyvatelia ostrova Tenerife upozorňujú na čoraz väčší tlak na životné prostredie, infraštruktúru aj komunitné väzby. Podľa ich slov už ostrov jednoducho nezvláda ďalší nápor. Demonštrácie, ktoré odštartovali už na jeseň 2024, sa teraz šíria s novou silou, píše Express.
Uplynulú sobotu opäť zaplavili hlavné mesto Tenerife nespokojní obyvatelia. Na čele protestu stála aktivistka Lydia Moralesová, ktorá v rozhovore pre BBC varovala, že ostrov sa rúti do ekologickej a sociálnej priepasti. „Toto nie je o náladách, ale o realite. Turizmus v tejto podobe je neudržateľný,“ zdôraznila. Miestni žiadajú okamžité obmedzenie počtu návštevníkov a zastavenie ďalšej výstavby hotelov či turistických centier.
Obyvatelia volajú po rešpekte
Výkriky zúfalstva však nesmerujú len k vláde, ale aj k samotným turistom. Iván Cerdena Molina, jeden z protestujúcich, bez obalu odkázal britskému denníku Express: „Ak vás môžeme o niečo poprosiť, tak o to, aby ste sem prestali chodiť. Už to nezvládame.“ Dodáva, že ostrov sa mení na neobyvateľné miesto nielen pre domácich, ale aj pre samotných návštevníkov, ktorí hľadajú oddych, no nachádzajú chaos.
Čísla hovoria jasnou rečou. V roku 2023 navštívilo Kanárske ostrovy takmer 14 miliónov turistov, pričom populácia súostrovia je len okolo 2,2 milióna. Cestovný ruch síce zabezpečuje až 40 % pracovných miest, no zároveň zvyšuje sociálne napätie a vytvára neistotu aj medzi tými, ktorí v ňom pracujú. Skupiny aktivistov už avizovali ďalšiu vlnu protestov. Najbližšie 18. mája.
Najväčšiu kritiku zožiera neregulovaná výstavba. Nové hotely a turistické komplexy vyrastajú ako huby po daždi. K tomu na úkor zelene, pôvodných obydlí a tradičného spôsobu života. „Máme pocit, že sme prehliadaní. Politici uprednostňujú potreby turistov pred nami,“ uzatvára Moralesová.