fbpx

Dovolenková sezóna je za dverami. Na čo si dať pozor a nepokaziť si zážitok?

Ilustračná fotografia (Zdroj: FB/The Monastery, Unsplash)

Prázdniny sú na dohľad a lekári už dopredu apelujú na turistov, na čo si dať počas letnej dovolenky pozor.

Okrem zažívacích problémov spôsobených chybami pri grilovaní upozorňujú na vzostup sexuálnej turistiky a s tým spojené riziká. Pred cestou do Chorvátska radia nechať sa očkovať proti žltačke, v Turecku a Egypte zasa určite nehladiť psy a mačky, píše portál novinky.cz.

Za minulý rok lekári evidovali desiatky prípadov opičích kiahní, tento rok sú to zatiaľ jednotky. Aj tak ale odborníci pred prázdninami varujú – riziko prenosu je totiž obzvlášť vysoké pri sexuálnej aktivite. A práve sexuálna turistika do exotických destinácií ľudí láka čoraz častejšie.

Ďalšou chorobou spojenou s cestovaním je malária. „Je to infekcia, ktorá sa dramaticky podceňuje, v prípade zanedbania na ňu môže pacient veľmi rýchlo zomrieť,“ varuje Milan Trojánek, odborník na cestovnú medicínu a infekčné choroby z 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Ľudia sa podľa neho boja antimalarík viac ako samotnej malárie. „Pritom existujú oblasti natoľko rizikové, že antimalariká treba užívať,“ dodáva Trojánek. Podľa neho je tiež rozumné sa pred dovolenkou v Chorvátsku nechať naočkovať proti žltačke typu A, pretože v tejto oblasti je vyšší výskyt choroby.

„Málo sa tiež vie, že keď pôjdete do krajín, ako je Turecko či Egypt a škrabe vás tam mačka, je to pre vás vysoko riziková situácia z hľadiska besnoty. To je pritom stopercentne smrteľná choroba,“ približuje Trojan s tým, že by v živote nehladil mačku alebo psa v hotelovom rezorte.

Upozornil aj na komáre, ktoré v Stredozemí prenášajú iné choroby ako u nás, napríklad leishmaniózu. Ordinácie v lete tiež pravidelne plnia ľudia so zažívacími problémami, hnačkami a bolesťami brucha, ktoré spôsobujú chyby pri grilovaní. Lekári zdôrazňujú, aby ľudia používali čerstvé potraviny a udržiavali ich v chlade, kým ich nespracujú.

Zásadné je tiež oddeľovať tepelne upravované potraviny od tých neupravovaných, napríklad nekrájať rovnakým nožom surové mäso a zeleninu. Dôležité je tiež mäso upraviť tak, aby bolo prepečené aj vo svojom strede. Skúsenejší kuchári môžu použiť potravinársky teplomer, tí ostatní by mali dodržať pravidlo tepelnej úpravy po dobu 10 minút a minimálnej teplote 72 °C.

Pokiaľ už k nákaze dôjde a človek má napríklad hnačky, mal by najmä veľa piť a držať diétu. „Endiaron je liek, ktorý funguje na hnačky vyvolané baktériou E.coli, s tými sa pritom u nás takmer nestretávame,“ odrádza od bezhlavého užívania niektorých liekov Trojánek.

Namiesto toho odporúča radšej živočíšne uhlie. Spozornieť a prípadne vyhľadať lekára je podľa neho vhodné, ak má človek bolesť brucha alebo zvracia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie