Týždenná správa o verejnom zdraví dospela k záveru, že hustota populácie samíc potenciálne prenášajúcich druhov komárov je na vysokej úrovni (stupeň IV a III) vo Villamanrique de la Condesa, Los Palacios y Villafranca, Gelves, Dos Hermanas a Bollullos de la Mitación (Sevilla ) a Barbate (Cadiz) a na stredných úrovniach (II. stupeň) v Almensille (Sevilla) av Benalup-Casas Viejas a Vejer de la Frontera (Cadiz).
Od začiatku roku 2024 a od 21. augusta 2024 hlásilo osem krajín EÚ/EHP a dve krajiny susediace s EÚ prípady infekcie vírusom západonílskeho pôvodu (WNV) u ľudí. V EÚ/EHP hlásili vírus západného Nílu Rakúsko, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Francúzsko, Taliansko, Grécko a Španielsko a zo susedných krajín EÚ Srbsko a Kosovo.
Ministerstvo zdravotníctva odporučilo ľuďom, aby prijali preventívne opatrenia, aby sa vyhli uštipnutiu komármi počas najrizikovejších hodín – okolo úsvitu a súmraku. Obyvateľom odporúčajú aplikovať repelent proti komárom a nosiť svetlé oblečenie, ktoré zakrýva pokožku. Tam, kde je to možné, by mali byť postavené aj siete proti komárom.
Minulý rok ECDC oznámilo 713 lokálne získaných prípadov západonílskej horúčky v Európe – v deviatich krajinách. Došlo k 67 úmrtiam a vírus sa rozšíril do 22 nových oblastí, kde ho predtým nikto nevidel.
Minulý rok boli ohniskami vírusu Taliansko, Grécko, Rumunsko, Maďarsko a Španielsko. Vírus západného Nílu je obzvlášť nebezpečný pre ľudí nad 50 rokov a pre tých, ktorí sú zraniteľní alebo majú ochorenia, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a rakovina. Môže dospieť až k hospitalizácii s komplikáciami vrátane meningitídy a encefalitídy.