Počas pandémie COVID-19 čelilo Slovensko prísnym opatreniam a tisíce ľudí za ich porušenie zaplatili nemalé sumy. Dnes sa však situácia otáča. Parlament schválil zákon, ktorý umožňuje občanom žiadať o vrátenie pokút alebo nákladov za karanténu.
Týka sa to všetkých, ktorí medzi 12. marcom 2020 a 15. septembrom 2023 dostali sankciu alebo si museli zaplatiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach.
Kto má nárok?
O odškodnenie môžu požiadať fyzické osoby, ktorým bola udelená pokuta za porušenie protipandemických opatrení – napríklad za nedodržanie zákazu vychádzania alebo neprihlásenie sa do karantény. Rovnako majú nárok aj tí, ktorí museli uhradiť náklady za stravovanie počas povinnej karantény v štátom určených zariadeniach.
Podľa odhadov ide až o 58-tisíc záznamov o priestupkoch a viac než 17-tisíc faktúr za karanténne stravovanie. Celková suma, ktorú štát v rámci tejto covidovej amnestie plánuje preplatiť, sa pohybuje okolo troch miliónov eur.
Do kedy treba konať?
Ako uviedli peniaze.sk, zásadný termín, ktorý by si mal poznačiť každý žiadateľ, je 31. október 2025. Do tohto dátumu je možné podať písomnú žiadosť o vrátenie peňazí. Ministerstvo vnútra SR oznámilo, že všetky formuláre budú dostupné na oficiálnych webových stránkach a bude ich možné podať spolu s potrebnými prílohami.
„Ministerstvo vnútra SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva vytvoria vzory žiadostí, v rámci ktorých bude možné žiadať o vrátenie finančných prostriedkov za pokuty uložené políciou, okresnými úradmi, regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, mestskými a obecnými policajtmi,“ uviedol tlačový odbor ministerstva pre sita.sk.
Ako podať žiadosť?
Žiadosť musí obsahovať doklad o uloženej pokute – teda blok, rozhodnutie, faktúru alebo potvrdenie o úhrade. Ak tieto dokumenty nemáte, môžete ich nahradiť čestným vyhlásením. K žiadosti sa prikladajú aj fotokópie relevantných dokladov.
Vyplácanie odškodného závisí od toho, kto pokutu pôvodne udelil:
- Polícia alebo okresný úrad – žiadosť smeruje na Ministerstvo vnútra SR.
- Obecná či mestská polícia – treba sa obrátiť na konkrétnu obec alebo mesto.
- Regionálny úrad verejného zdravotníctva – kontaktujte príslušný regionálny úrad.
- Strava v karanténe – vybavuje opäť Ministerstvo vnútra, na základe faktúr.
Kedy dostanete peniaze?
Ak bude žiadosť správne vyplnená a kompletná, štát prisľúbil, že peniaze vyplatí do 60 dní od doručenia dokumentov. A nejde len o samotné pokuty – zákon sa vzťahuje aj na úhradu trov priestupkového a súdneho konania, exekučných trov, či dokonca úrokov z omeškania.
„Zákon reflektuje potrebu obnoviť dôveru verejnosti v štátne inštitúcie a napravovať nespravodlivosti, ktoré vznikli počas pandémie,“ dodalo ministerstvo vnútra v oficiálnom vyhlásení.
Ak teda patríte medzi tých, ktorí počas pandémie neodišli len s nepríjemným zážitkom, ale aj s pokutou či faktúrou, teraz máte šancu získať späť, čo vám právom patrí.