Skupina mladých vysokoškolákov pri štúdiu snívala o spoločnom bývaní. Sen sa im pomaly a iste plní. Hlavné mesto Holandska totiž pred niekoľkými rokmi schválilo plán na podporu 15 až 20 družstevných projektov. S úspechom sa stretol okrem iného projekt zvaný De Torteltuin, na ktorom pracovali práve mladí vysokoškoláci.
Amsterdam patrí medzi mestá, kde sa dostupnosť bývania stále znižuje. Nájmy v súkromnom sektore dosahujú nebývalé hodnoty, izba v zdieľanom byte vyjde na 900 eur. Na sociálne byty sa čaká až dvadsať rokov, napísal portál The Guardian.
„Je to zlé,“ uviedla k dostupnosti bývania v meste absolventka vysokej školy Iris Ludenová. Stále žije vo svojom starom študentskom bývaní. „Ľudia sa sťahujú z jedného miesta na druhé, a to v priemere raz za rok. Je ťažké sa usadiť. Chceli by sme bývať za dostupnú cenu,“ hovorí.
O spoločnom bývaní so svojimi blízkymi uvažovala už na vysokej škole. „Bol to sen. Fantazírovali sme. Čo keby sme si postavili vlastné bývanie? Predstavovali sme si škôlku, pestovanie vlastných potravín… Schádzali sme sa každý mesiac, aby som sa o tom porozprávali,“ popísala.
Podpora družstevného bývania
Vážnejšie začali mladí brať situáciu po tom, čo sa radnica hlavného mesta rozhodla podporiť družstevné bývanie a realizovať pätnásť až dvadsať družstevných bytových projektov. „Museli sme sa veľa učiť, a to rýchlo. Zaregistrovali sme sa ako spolok a zrealizovali projektový zámer. Prihlásili sme sa,“ zmienil dvadsaťosemročný Lukas Nerl, ďalší člen skupiny.
Zaistili tím architektov so skúsenosťami z neziskových družstevných projektov, získali peniaze na ich zaplatenie a predstavili plán štvorposchodového, drevom obloženého, udržateľne postaveného bloku 40 bytov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)