Kým dovolenkári si vychutnávajú pobyt v zahraničnej destinácii, domáci obyvatelia toľko nadšenia nemajú.
Cestovanie do zahraničia a spoznávanie krajín nebolo nikdy jednoduchšie. Masy turistov radi objavujú rôzne zákutia, historické pamiatky či pláže pri mori.
Kým dovolenkári si vychutnávajú pobyt v zahraničnej destinácii, domáci obyvatelia toľko nadšenia nemajú. Zvýšená turistická frekvencia doslova hnevá mnohých miestnych občanov, ktorí podnikajú kroky na obmedzenie obrovských davov ľudí. K zlepšeniu bežného života sa im snažia pomôcť aj miestne úrady.
Vstup len na digitálnu vstupenku
Ďalšie z takých miest je talianska obec Teulada, pod ktorú spadá obľúbená pláž Tuerredda, sa rozhodla obmedziť počet turistov. Cieľom je skrotiť masový turizmus, ktorý miestnym začína prerastať cez hlavu.
Preľudnená pláž na juhu Sardínie tak už čoskoro nebude dostupná pre každého, píše Blesk. Od júla 2025 sa sem turisti budú môcť dostať iba po predošlom vytvorení a schválení rezervácia prostredníctvom mobilnej aplikácie. Zásadná zmena prichádza kvôli dlhoročnému preťaženiu lokality.
Pláž Tuerredda leží v malebnej zátoke na juhu ostrova a patrí k jednej z najvyhľadávanejších lokalít na celej Sardínii. Návštevníci sem prichádzajú z celého sveta, čo podľa miestnych začína ohrozovať nielen životné prostredie, ale aj samotných občanov.
Vybrať sa na pláž kedykoľvek s osuškou v ruke už nebude také jednoduché, keďže prístup bude umožnený výhradne s digitálnou vstupenkou. Tú si záujemcovia vopred zarezervujú a zaplatia v mobilnej aplikácii. Meno aplikácie zatiaľ nie je známe a starosta Angelo Milii ozrejmil, že bude predstavená krátko pred spustením systému.
Limit zaviedli pred piatimi rokmi
Denná kapacita pláže zostáva obmedzená na 1 100 osôb, z ktorých 371 majú vyhradené dve miestne plážové zariadenia. Zvyšných 729 miest, pripadá na voľne prístupnú časť. Vstupné sa bude pohybovať medzi jedným až dvoma eurami. Kto napriek tomu príde na miesto neskoro, rezervácia mu prepadne.
Problémy s preľudnením pláže Tuerreddy nie sú ničím novým. Už od roku 2020 zaviedli denný limit, avšak systém im údajne často zlyhával, keď vznikali dlhé rady a preľudneniu pláže sa nepodarilo zabrániť. Nový digitálny režim má všetko sprehľadniť a uľaviť preťaženej lokalite.
Podobné opatrenia začínajú zavádzať aj ďalšie destinácie v Taliansku. Podľa britského denníka The Sun ide o súčasť širšej snahy čeliť fenoménu „overtourizmu“, teda príliš vysokému počtu návštevníkov, ktorý dané miesto nie je schopné dlhodobo udržateľne zvládnuť.
Preťažené bývajú aj iné turistické lákadlá ako Capri, Positano alebo oblasti Cinque Terre, kde sa tiež pripravujú opatrenia na reguláciu návštevnosti.