fbpx

Dokáže umelá inteligencia nahrádzať pracovné miesta rýchlejšie? Stále existujú riziká

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik

Reid Hoffman, miliardársky investor a spoluzakladateľ LinkedIn, tvrdí, že AI pravdepodobne naruší niektoré pracovné miesta, ale nie v bezprostrednej budúcnosti. „Roky, nie desaťročia, ale roky, nie mesiace. Verím, že o tri až päť rokov budeme mať všetci svojho agenta kopilota, ktorý nám bude pomáhať so všetkým, od varenia večere až po prácu a písanie a tak ďalej.“

Dodáva, že ide o transformáciu práce. „Ľudské pracovné miesta budú nahradené, ale budú nahradené inými ľuďmi pomocou AI. Celá myšlienka je byť človekom, ktorý používa AI, naučiť sa to, robiť to, aby sa to stalo.“

Pomalšie zvyšovanie cien

Šéfovia a zamestnanci zostávajú v obavách o životné náklady a inflačné tlaky. Prieskum CFO tiež zistil, že inflácia je v budúcom roku prioritou číslo 2 medzi finančnými riaditeľmi USA, z ktorých takmer 60 percent očakáva rýchlejší rast cien ich produktov v tomto roku, než je obvyklé.

Vo výhľade inflácie však došlo k rozdielom na základe technologického prijatia. Prieskum zistil, že spoločnosti, ktoré za posledných 12 mesiacov zaviedli automatizáciu, očakávajú pomalšie zvyšovanie cien ako tie, ktoré tak neurobili.

Príležitosti aj významné riziká

Prieskum CFO ukazuje, ako rýchlo sa spoločnosti obracajú na AI v niektorých odvetviach, ako sú financie, čo mnohých znepokojilo. Ministerka financií Janet Yellenová vo svojom prejave na začiatku júna varovala, že používanie AI finančnými spoločnosťami predstavuje „obrovské príležitosti aj významné riziká“.

Správa, ktorú minulý týždeň vydal demokratický senátor Gary Peters, predseda Výboru pre vnútornú bezpečnosť a vládne záležitosti, zistila, že ukončenie regulácie „nedostatočne rieši“ spôsob, akým hedžové fondy (vysoko rizikové fondy s potenciálnou výnosnosťou, pozn. red.) už využívajú AI.

Správa tiež varuje, že neexistujú „žiadne predpisy ani požiadavky“, ktoré by nariaďovali, „kedy a či musí byť človek zapojený do rozhodovania, vrátane rozhodnutí týkajúcich sa obchodovania“.

Graham, profesor Duke, povedal, že by bolo rozumné, aby spoločnosti vo všetkých odvetviach mali pri experimentovaní s AI silné systémy riadenia rizík a redundancie.

„Došlo k rýchlemu prijatiu AI,“ povedal. „Dúfam, že sa to robí s rezervou. Vyskytnú sa situácie, keď budú mať spoločnosti trápne produkty alebo situácie v dodávateľskom reťazci, pretože postupovali príliš rýchlo.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie