Slovenská hrozba prerušenia dodávok elektriny na východ je skutočná. Poľsko by na ich nahradenie muselo spolupracovať s Maďarskom a Rumunskom.
Aj keď Poľsko tvrdí, že je pripravené nahradiť elektrinu zo Slovenska, jeho možnosti sú obmedzené. Podľa poľského denníka Rzeczpospolitą, pre Ukrajinu nie je prerušenie dodávok zo Slovenska „otázkou života a smrti“, väčším nebezpečenstvom sú ruské útoky.
Slovensko však môže Ukrajine hroziť aj inak. V prípade núdzových dodávok, ktoré riešia náhle zhoršenie energetickej situácie, by slovenský SEPS mohol odmietnuť požiadavku na pomoc, ako uvádzajú energetickí experti.
Pomoc z Maďarska a Rumunska
Keby Slovensko naozaj chcelo ovplyvniť dodávky energie na Ukrajinu, muselo by znížiť alokáciu na svojich prepojeniach až na nulu. To by sa stretlo s problémami v súlade s energetickým právom únie, ktoré takúto opatrenie povoľuje len vo výnimočných prípadoch, a Slovensko by muselo konzultovať tento krok s prevádzkovateľmi prenosových sústav v iných krajinách. Poľsko by pravdepodobne nebolo schopné prevziať celý objem dodávok, a aby sa udržala stabilita siete, museli by sa zapojiť aj ďalší.
„V súčasnosti je maximálna prenosová kapacita pre export z krajín EÚ na Ukrajinu a do Moldavska spolu 2 100 MW. Zo strany EÚ je to rozdelené medzi štyri krajiny – Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Maďarsko. Naša krajina tvorí 15 percent (315 MW). V tomto roku smerovalo najviac energie na Ukrajinu cez Maďarsko (35 – 45 % celkového exportu), čo je dané najlepšie rozvinutou infraštruktúrou, nasleduje Rumunsko (15 – 30 %), Slovensko (15 – 25 %) a Poľsko ( 10 – 20%). Tieto hodnoty sa líšia v závislosti od situácie v danej krajine,“ povedal expert Maciej Jakubik pre denník.
Obchod s energiou medzi Poľskom a Ukrajinou momentálne prebieha cez 400 kV prepojenie Rzeszów-Chmielnicki. Aby bola zabezpečená stabilita siete, pomoc Poľska by bola možná, ale len po konzultáciách s Maďarskom a Rumunskom, uzatvára poľský denník s odvolaním sa na odborníka.