Na zasneženú krajinu počas vianočných sviatkov môžeme spomínať už len z fotografií. Meteorológovia sa pozreli aj na vývoj teplôt a zrážok na zimnú sezónu. Čo veštia klimatické modely?
Biele Vianoce nie sú v našich končinách už samozrejmosťou. Chladné počasie so snehom je zvykom skôr vo vyšších polohách.
Hoci uplynulé dni priniesli prvý sneh aj do nížin, ten vplyvom oteplenia na 10 stupňov zmizol pred očami. Na východnom Slovensku sa pokrývka taktiež roztápa. Bielo zostalo už iba na horách. Napriek tomu sa tohtoročný november radí medzi najchladnejšie vôbec, dokonca v Nitre ide o najchladnejší mesiac od roku 2012, informujú tvnoviny.sk.
„V minulom roku v tomto čase bolo v horských oblastiach výrazne viac snehu, teraz tam ten sneh konečne napadal, no je ho tam výrazne menej,“ zhodnotil klimatológ SHMÚ Pavol Faško.
Vianoce na snehu sú vzácnosť
Najbližšie dni prinesú vďaka vyššiemu tlaku vzduchu typicky jesenné počasie. „Nie je to dobrá správa v súvislosti s možnosťami prírodného snehu na Slovensku. V takom charaktere počasia, kde naň vplývajú tlakové výše, nemajú veľký priestor atmosférické zrážky a z toho vyplýva, že ani sneh nemôže padať,“ dodáva Faško.
Minulý rok dominovali tlakové níže, ktoré priniesli aj viac snehových zrážok. Meteorológovia sú vo vyhliadkach na najbližšie týždne, a predovšetkým vianočné sviatky, opatrní. Jedno je ale isté, že vysoký tlak vzduchu nepraje sneženiu.
„Zatiaľ to vyzerá tak, že pravdepodobnosť výskytu snehovej pokrývky v nížinách je pomerne malá. Vianoce na snehu sú skôr vzácnosťou,“ avizuje meteorológ Michal Žák.
Klimatológ Pavol Faško dodáva správu, ktorá zatiaľ mnohých nepoteší. „Pokiaľ tlakové níže nebudú mať priestor a budú blokované tlakovými výšami, ktoré tu teraz dominujú, tak zatiaľ sa tá situácia nezmení.“
Prognózy na zimnú sezónu
Meteorológovia pracujú s rôznymi klimatickými modelmi, ktoré im avizujú teplotné a zrážkové odchýlky na nadchádzajúce mesiace. Medzi ne patria napríklad modely CFS, IRI či ECMWF, ktoré sa spoločne zhodujú v jednej veci – zima bude teplotne nadpriemerná, dodáva iMeteo.sk.
Okrem hornatých oblastí sa inde snehu dočkajú sporadicky. Prognóza veští častý výskyt západo-východného prenosu vzduchových hmôt a len občas dôjde k vpádom mrazivého vzduchu rôznej intenzity.
Modely tak ukazujú počasie na zimnú sezónu ako cez „kopirák“. Možno hovoriť o „chladnejšej jeseni“, pri ktorej sa treba pripraviť na časté zmeny teplôt a krátkodobo sa vyskytne aj veľmi teplé počasie.
Model CFS ukazuje štandard zimy, na aký sme si za roky zvykli. Má byť mierny až výrazný teplotný nadpriemer pre zimu. Všetky tri zimné mesiace rátajú s teplotným nadpriemerom. Niektoré mesiace budú zrážkovo stabilné, prípadne mierne nadpriemerné. Mimo hôr si zimnú idylku príliš neužijeme.
Presnejší model ECMWF sa zhoduje s predošlým modelom. Pre takmer celú Európu predpovedá teplotne nadpriemernú zimu, miestami aj výraznejšie.
Zásadný vývoj či zmenu nateraz nemožno očakávať. Zhoda panuje aj pri zrážkach, ktorých nadpriemerná intenzita sa má objaviť v severnej časti kontinentu a na Slovensku by mal prevládať priemerný úhrn zrážok.
Romantickú idylku v zasneženej krajine neveští ani tretí model IRI, ktorý rovnako neeviduje výraznejšie odchýlky teplôt či zrážok. Väčšina Európy sa musí pripraviť skôr na nadnormálne hodnoty teplôt, čo sa vzťahuje tiež na centrum kontinentu. Nadpriemer zrážok ukazuje prevažne pre severné či severovýchodné oblasti Európy.