fbpx

Dochádza im trpezlivosť: Nemci vracajú nebezpečných islamistov do Afganistanu, dostali aj štedré vreckové

Nemecký kancelár Olaf Scholz. Nemecko dnes ráno deportovalo 28 ľudí z lietadla do Afganistanu – ide o prvú deportáciu Afgancov od prevzatia moci Talibanom v roku 2021. Foto: TASR/DPA , X/@StefSimanowitz

Deportácie do Afganistanu prerušilo Nemecko v roku 2021 po nástupe Talibanu. Teraz zrejme spolkovej krajine dochádza trpezlivosť. 

Dochádza im trpezlivosť. Nemecká vláda prehodnotila postoj k deportáciám ešte v máji. Poslednou kvapkou bol zrejme útok nožom v Mannheime z mája 2024, keď neúspešný afganský žiadateľ o azyl zranil niekoľko ľudí a zabil aj zasahujúceho policajta, píšu tvnoviny.sk. Kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko spúšťa opätovnú deportáciu ťažkých zločincov a teroristov do Afganistanu a Sýrie.

Nemeckom navyše pred týždňom otriasol ďalší podobný útok, keď v Solingene na západe krajiny sýrsky žiadateľ o azyl dobodal na smrť troch ľudí a niekoľko ďalších zranil.

Deportácie do Afganistanu prerušilo Nemecko v roku 2021 po nástupe Talibanu. Berlín tajne jednal s Kábulom prostredníctvom katarských spojovateľov približne dva mesiace.

Nemci tak budú deportovať afganských občanov, ktorých v krajine odsúdili a nevzniklo im tak právo na pobyt. Prvé lietadlo Boeing 787 s 28 deportovanými odštartovalo v piatok skoro ráno z Lipska.

Do Lipska pred odletom dopravili odsúdených Afgancov z rôznych spolkových krajín. Podľa nemeckých médií každý z páchateľov na cestu obdržal vreckové vo výške 1000 eur. Na palube ich mal sprevádzať lekár.

Spolková vláda v posledných mesiacoch vyvíja značné úsilie, aby zabezpečila obnovenie návratov do krajiny pôvodu, ak ide o odsúdených páchateľov trestných činov. Tým pádom im nevzniklo právo na pobyt v Nemecku a bol im vydaný príkaz na vyhostenie.

Nemecko neudržiava diplomatické vzťahy s hnutím Taliban, ktoré v Afganistane vládne. „Spolková vláda je aj naďalej odhodlaná tieto repatriácie vykonávať. Bezpečnosť Nemecka jednoznačne prevažuje nad záujmom o ochranu páchateľov a nebezpečných osôb,“ uviedol hovorca spolkovej vlády Steffen Hebestreit v piatkovom vyhlásení.

Šéf konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz pred niekoľkými dňami vyzval kancelára, aby jeho vláda dôsledne vracala odsúdených migrantov naspäť do Sýrie a Afganistanu a zastavila ich ďalší príjem. Scholz tvrdí, že Nemecko nevystaví stopku žiadateľom o azyl z týchto dvoch krajín, ako Merz požaduje.

Téma migrácie je v Nemecku veľmi aktuálna, a to nielen kvôli zvyšujúcemu sa množstvu útokov nožom. Hraničné kontroly a deportácie sú súčasťou predvolebnej kampane, keďže sa v septembri konajú krajinské voľby v Sasku, Durínsku a Brandenbursku. Budúci rok v septembri potom budú Nemci vyberať nový Spolkový snem, a tým aj budúcu spolkovú vládu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie