fbpx

Vedci hlásia prielom vo výskume liečby rakoviny prsníka

Ilustračná snímka (Zdroj: FREEPIK/peoplecreations)

Britskej charite Prevent Breast Cancer sa podaril v spolupráci s vedeckým tímom potenciálne prelomový objav vo výskume liečby rakoviny prsníka: Podarilo sa uchovať ľudské prsné tkanivo v zvláštnom géle po dobu najmenej týždňa, informuje o štúdii ČT 24.

To odborníkom pomôže lepšie pochopiť účinnosť rôznych liekov a taktiež vyvíjať nové bez nutnosti testovania na zvieratách. Mohol by to byť významný prelom v boji proti rakovine.

„Všetky lieky nefungujú rovnako pre všetky ženy. Tento nový prístup znamená, že môžeme začať určovať, aké prípravky budú pôsobiť, a to pomocou merania vplyvu na živé tkanivo,“ vysvetlila Hannah Harrisonová, výskumníčka z Manchesterskej univerzity, ktorá viedla výskumný tím.

Materiál, ktorý mali vedci k dispozícii doteraz, podľa nej „nedostatočne kopíroval zložitosť ľudského tkaniva“, čo obmedzovalo možnosti výskumu. „Tento prielom znamená, že vedci budú môcť testovať nové lieky v laboratóriu s oveľa väčšou presnosťou, čo by malo znamenať menej liekov, ktoré zlyhajú pri klinických skúškach, a v konečnom dôsledku lepšie výsledky pre ženy postihnuté touto hroznou chorobou,“ dodala.

„Je to nesmierne vzrušujúci vývoj v oblasti výskumu bez použitia zvierat, ktorý nám dáva skutočne silnú pozíciu pri hľadaní nových liekov na prevenciu rakoviny prsníka,“ doplnila Harrisonová.

Nádor prsníka je celosvetovo druhým najrozšírenejším typom rakoviny, uvádza Guardian s tým, že predstavujú 11,6 percenta všetkých novo diagnostikovaných onkologických prípadov. Najrozšírenejšia je rakovina pľúc so 12,4 percentami.

Štúdia univerzity v Oxforde vykonaná v Británii vlani zistila, že ženy, u ktorých je rakovina prsníka odhalená včas, majú teraz o dve tretiny väčšiu šancu na prežitie ako pred dvadsiatimi rokmi.

„Úmrtnosť na rakovinu prsníka sa v Spojenom kráľovstve znižuje vďaka lepšiemu skríningu a možnostiam liečby, ale počet prípadov stále stúpa. Je najčastejšie diagnostikovanou rakovinou v Spojenom kráľovstve. Je preto naozaj dôležité, aby sme pre ženy vyvíjali nové možnosti prevencie, najmä pre tie, ktoré majú vysoké riziko v dôsledku rodinnej anamnézy alebo genetiky.“ dodávajú autori.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie