Dobre sa vyspať počas tropickej noci nemusí byť sen. Desať rád, ktoré pomôžu

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: X/Siestio, Tempur

4) Ak si od tepla nemôžeš oddýchnuť, zatiahni žalúzie, vytiahni okenné rolety a urob, čo môžeš, aby si udržali dom a spálňu čo najchladnejšie a najtmavšie ako vo dne, tak v noci.

Podľa Kopřivovej je tiež možné ochladzovať si posteľ napríklad pomocou termoforu, ale človek by si mal dať pozor, aby nedošlo k zvlhčeniu matraca, ktorý môže viesť k podpore plesní alebo roztočov.

5) Večer sa vyhni alkoholu – dehydruje organizmus a zvyšuje nočné potenie.

6) Pred spaním vyhraď hodinu alebo viac času na upokojujúce aktivity, ako je „čítanie knihy, počúvanie rozprávky alebo hudby. To by mohlo pomôcť pri upokojení a relaxácii“, odporúča vyššie uvedená štúdia.

7) Než sa uložíš do perín, daj si vlažnú alebo studenú (ale nie ľadovú) sprchu alebo kúpeľ nôh, čo môže pomôcť znížiť stres z tepla a pripraviť ťa na spánok.

Po opustení sprchy alebo kúpeľa sa totiž tvoja telesná teplota zníži, pretože sa ti telo prispôsobí chladnejšiemu prostrediu. Tento pokles teploty pripraví tvoje telo na spánok, pretože telesná teplota ľudského tela má prirodzený cirkadiánny rytmus – telo je pripravené ochladiť sa, keď si ľahneš, a zahriať, keď vstaneš.

8) Ak môžeš, snaž sa v spálni udržiavať teplotu pod 25 stupňov Celzia. Na to skús používať stropné ventilátory alebo elektrické ventilátory na podlahe či pri posteli, ktoré spotrebujú až päťdesiatkrát menej elektriny ako klimatizácia.

Pomáha aj zvlhčovanie vzduchu, odporúča doktorka Kopřivová. Príliš suchý vzduch nie je pre kvalitný spánok dobrý, namočené uteráky alebo deky môžu znamenať pozitívnu zmenu.

9) Útek. Ak sú teploty nad 20 stupňov a vydržia tam viac nocí za sebou, zváž aj presun zo spálne do inej miestnosti v byte, kde je chladnejšie. Inou formou úteku je nahradenie zlého spánku v noci krátkym, maximálne dvadsaťminútovým šlofíkom cez deň – ideálne niekedy v čase po obeda.

10) Vydrž. Podľa niektorých štúdií sú najhoršie dopady na organizmus prvých niekoľko dní s horúcimi nocami – potom sa organizmus pomaly adaptuje. V krajinách, kde sú horúce noci časté, nemajú podľa vedcov ľudia horší spánok.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie