Jedným z najväčších zdravotných rizík pri vlnách horúčav je nedostatok kvalitného spánku. Ale ako sa vyspať, keď je vonku horúco aj v noci? Informuje ČT24.
Keď teploty v noci prekročia hranicu 20 stupňov Celzia, hovorí sa o takzvanej tropickej noci. Spánok je v takých podmienkach oveľa horší, než keď je chladno – organizmus na niečo také nie je nastavený. Ľudia potom majú spánok kratší, menej hlboký a prerušovaný – a organizmus potom horšie regeneruje. Pritom práve v čase, keď denné teploty prekračujú tridsiatku, si potrebuje oddýchnuť najviac.
Spánok je životne dôležitý
Väčšina slovenských domácností nemá klimatizáciu a ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na extrémne horúčavy, nevedia, ako sa s nimi vyrovnať. V minulosti neboli klimatizácie v našich zemepisných šírkach potrebné skrátka preto, že také vysoké teploty, aké panujú teraz, boli úplne výnimočné.
„Spánok je životne dôležitou funkciou nevyhnutnou pre telesnú a duševnú pohodu,“ uvádza sa v štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Journal of Sleep Research a ktorá sa dotýka zdravotných vplyvov spánku pri vyšších teplotách a poskytuje tipy, ako sa s nimi vyrovnať.
Na dosiahnutie čo najkvalitnejšieho spánku odborníci už dlho odporúčajú spať v chladnej miestnosti – najvhodnejšia je teplota medzi 15,6 až 19,4 stupňami Celzia. Čo sa ale stane, keď to počas vlny horúčav nemôžete dosiahnuť? Štúdie preukázali, že vyššie nočné teploty zvyšujú bdelosť a znižujú hlboké vlny a REM (rýchle pohyby očí), ktoré sú rozhodujúce pre to, ako dobre sa telo v noci regeneruje a obnovuje.
Podľa štúdie z roku 2019 môže byť vystavenie vlnám horúčav počas tehotenstva spojené s nepriaznivými následkami, ako je predčasný pôrod. Starší dospelí môžu mať pri spánku v teplejších teplotách vyššiu srdcovú frekvenciu a väčší fyziologický stres. Austrálska štúdia z roku 2008 dokonca zistila, že počas vĺn horúčav sa zvyšuje počet úmrtí v dôsledku duševných porúch a porúch správania, najmä u starších dospelých.
Tipy pre spánok v horúčave
1) Zostaň hydratovaný/á. Pitie veľkého množstva vody počas dňa môže vášmu telu pomôcť lepšie regulovať teplotu v noci. Nepi ale hodinu alebo dve pred spaním, inak sa budeš v noci budiť, aby si si odskočili na toaletu. Namiesto toho „skús pred spaním cmúľať kocky ľadu“.
Pomôcť môže aj konzumácia ľahších jedál počas dňa. Naopak sa neodporúčajú korenené a veľmi teplé jedlá. Odporúča sa ovocie, zelenina, šaláty alebo ryby.
2) Vyberaj si do postele voľné, bavlnené oblečenie – vyhni sa syntetickým materiálom, ktoré môžu zadržiavať teplo blízko pokožky.
3) Ak máš šťastie na chladnejšie obdobie počas dňa, otvor okná a dvere a spusti ventilátory, aby si vyvetrali spálňu, a keď teplota stúpne, zatvor ich.
„Veľký prievan ale nemôžeme odporučiť,“ varuje Jana Kopřivová z Národného ústavu duševného zdravia, ktorá spánok skúma v špecializovanom spánkovom laboratóriu. „Prievan totiž vysušuje sliznice, čo narúša spánok.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)