Dobrá správa pre vodičov: Ceny benzínu a nafty môžu klesať ešte viac

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Jaroslav Novák

Slovensko má v predvianočnom období jedny z najnižších cien benzínu a nafty za posledné obdobie. Podľa analytika Tomáša Boháčka z 365.bank môžu ceny do konca roka ďalej klesať alebo minimálne stagnovať.

Ani krátkodobý výhľad pre ceny ropy nevyznieva priaznivo a očakávame buď obchodovanie v okolí súčasných úrovní do konca roka, alebo mierny pokles – najmä pri rope Brent. To je priaznivá správa pre motoristov pred Vianocami, keďže ceny na našich čerpacích staniciach by mali klesať, nanajvýš stagnovať,“ uviedol Boháček. Píše o tom index.sme.sk.

Slovenské ceny verzus európsky priemer

Aj napriek nízkym cenám tankujú slovenskí vodiči benzín najdrahšie spomedzi krajín strednej Európy. Naopak, nafta je na Slovensku lacnejšia ako v okolitých štátoch s výnimkou Česka a Poľska, kde je nafta ešte o 8, respektíve 2 centy lacnejšia.

V porovnaní s priemerom Európskej únie je liter benzínu na Slovensku lacnejší o 13 centov a oproti krajinám eurozóny dokonca o 17 centov. Pri nafte sú tieto rozdiely o niečo menšie – 9 centov oproti EÚ a 11 centov v porovnaní s eurozónou.

Mierne zdraženie v poslednom týždni

V 48. týždni tohto roka stúpli ceny benzínu na slovenských čerpacích staniciach približne o 1,5 centa na liter. Natural 95 sa predával za priemernú cenu 1,521 eura za liter, zatiaľ čo 98-oktánový benzín dosiahol hodnotu 1,723 eura za liter. Nafta zdražela o necelé 2 centy, pričom liter stál v priemere 1,479 eura.

Globálny dopyt a rozhodnutia OPEC+

Ceny ropy na svetových trhoch mierne klesli. Ropa Brent sa predávala za 72 dolárov za barel, zatiaľ čo WTI bola na úrovni 68 dolárov za barel. Kartel OPEC+ na svojom zasadnutí predĺžil obmedzenie produkcie do roku 2026 a odložil zvýšenie ťažby až na apríl 2024.

Podľa Boháčka bol kľúčovým faktorom slabší globálny dopyt, najmä z Číny, a vyššia produkcia v nečlenských krajinách. „Čistým výsledkom posledného predĺženia zníženia dodávok, bude pokles nadprodukcie o približne 900-tisíc barelov za deň. Na vykrytie očakávaného slabšie globálneho dopytu to však stačiť podľa nás nebude,“ uviedol Boháček.

Ekonomická neistota a alternatívne palivá

Negatívne ekonomické prognózy a podpora alternatívnych zdrojov energie vytvárajú tlak na pokles cien ropy. Tento trend by sa mohol prejaviť aj v dlhodobom horizonte, čo by pre motoristov znamenalo výhodnejšie ceny pohonných hmôt.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie