„Dobiehate“ nedostatok spánku cez VÍKEND? Vedci žasnú, aký to má vplyv na vaše SRDCE

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Skoré vstávanie do práce, starostlivosť o domácnosť, povinnosti či ponocovanie zapríčiňujú, že počas noci spíme málo hodín. Ideálnu dĺžku spánku sa nám nedarí dodržať, a tak si jeho nedostatok kompenzujeme dlhým vyspávaním cez víkend. Aký vplyv to má na naše srdce?

Počas pracovných dní spíte málo, a tak sa snažíte spánkový deficit znížiť cez víkend dlhým vyspávaním do obeda či poobedia.

Podľa novej štúdie, ktorú tento týždeň predstavili autori zo Štátneho laboratória pre infekčné choroby v Číne, by „dobiehanie“ spánku cez víkend mohlo znížiť riziko srdcových chorôb. O koľko percent? Dozviete sa ďalej v článku.

Na základe údajov od viac ako 90-tisíc ľudí, ktorí sa zúčastnili na projekte Biobank v Spojenom kráľovstve, vedci vytvorili štyri skupiny podľa toho, kto si najviac kompenzuje absenciu množstva spánku až po tých, ktorí ho majú najmenej. Spánková deprivácia bola zadefinovaná na menej ako sedem hodín za noc.

Medián sledovania subjektov v tomto projekte bol 14 rokov a analýzou nemocničných záznamov a registrov úmrtí autori štúdie zistili, že u osôb s najkompenzovanejším množstvom spánku bola pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení o 19 % nižšia ako u osôb, ktoré si menej spánku nekompenzovali, píše portál medicalnewstoday.com.

„Dobiehanie spánku“ je mýtus?

Nedostatok spánku môže ovplyvniť imunitný systém človeka, jeho pohodu a schopnosť sústrediť sa na každodenné úlohy. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča, aby dospelí trávili každú noc spaním aspoň 7 hodín, ale odhaduje sa, že 1 z 3 dospelých nemá dostatok spánku.

Rigved Tadwalkar, certifikovaný poradný kardiológ v zdravotnom centre Sv. Jána v Santa Monike, ktorý nebol zapojený do štúdie, povedal, že je prekvapený zo zistení.

„Bol som prekvapený, že ‚dobiehanie‘ spánku môže byť také užitočné. Táto štúdia demonštruje pozoruhodnú schopnosť nášho tela získať späť energiu a fungovať aj po predchádzajúcich obdobiach nedostatku spánku. Zatiaľ čo spojenie medzi spánkom a zdravím srdca je dobre známe, veľkosť a načasovanie prínosu pozorovaného v tejto štúdii je pozoruhodné. Ďalej to podčiarkuje dôležitosť uprednostňovania spánku, aj keď to znamená úpravy vášho víkendového programu.“

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie