Indonézia je lákavým cieľom miliónov turistov a ostrov Bali patrí medzi obľúbené destinácie českých influencerov, ktorí tu radi vytvárajú obsah zo „slnečného raja“. Aktuálne však prichádza varovanie pre všetkých, ktorí plánujú návštevu tejto exotickej krajiny so svojím novým iPhonom.
Indonézska vláda zakázala predaj najnovších modelov iPhone, ako aj iných septembrových noviniek od spoločnosti Apple, čo znamená, že používanie týchto zariadení na jej území je teraz nelegálne – a zákaz sa nevzťahuje iba na miestnych obyvateľov, ale aj na turistov, informuje o tom portál economicstimes.com.
Nesplnené záväzky voči miestnemu priemyslu
Indonézska vláda sa rozhodla konať po tom, ako Apple nesplnil svoje investičné záväzky voči krajine. Indonézia má prísne predpisy zamerané na podporu domácej výroby a požaduje, aby aspoň 40 % komponentov používaných v zariadeniach predávaných na miestnom trhu pochádzalo z domácich zdrojov. Podľa indonézskeho ministerstva priemyslu však iPhone 16 túto podmienku nespĺňa, čo vládu viedlo k drastickým opatreniam – zákaz predaja iPhonov a noviniek Apple na svojom trhu.
Apple sľubuje investície, no vláda ostáva skeptická
Apple síce reagoval návrhom na dodatočné investície, ktoré by mali smerovať do miestnych výrobných zariadení. Spoločnosť ponúkla investíciu vo výške 10 miliónov dolárov do továrne v meste Bandung, ktorá by vyrábala komponenty a príslušenstvo pre zariadenia značky Apple. Indonézska vláda však chce uistiť, že tento sľub bude skutočne dodržaný, keďže v minulosti bol záväzok investovať 1,71 bilióna indonézskych rupií (cca 104,31 milióna eur) splnený len čiastočne.
Dopad na turistov a bizarný zákaz
Zákaz používania iPhonov v Indonézii sa však nevzťahuje len na občanov krajiny. Podľa ministra priemyslu, Agusa Gumiwanga Kartasasmitu, je „nelegálny“ akýkoľvek iPhone 16 prevádzkovaný v rámci indonézskych hraníc, čo znamená, že turisti používajúci tento model môžu čeliť problémom. Minister navyše vyzval verejnosť, aby nahlásili akýkoľvek iPhone 16 videný na indonézskom území. Pre turistov to teda znamená vážnu komplikáciu – buď iPhone nechajú doma, alebo riskujú problémy so zákonom.
Zákaz sa týka aj Google Pixel
Indonézske úrady podobne zakázali predaj aj smartfónov od spoločnosti Alphabet, materskej spoločnosti Googlu. Smartfóny Google Pixel sa aktuálne nepredávajú oficiálne v Indonézii, no vláda chce ísť ešte ďalej a zvažuje deaktiváciu nelegálne dovezených zariadení.
Riziko pre investície do krajiny?
Striktný postoj Indonézie má za cieľ chrániť domácu výrobu, ale môže mať i svoje negatívne následky. Prísne podmienky môžu odradiť iné technologické spoločnosti, ktoré hľadajú nové trhy a výrobné základne mimo Číny. Apple sa aj napriek tomu snaží získať prístup na trh s viac než 278 miliónmi obyvateľov, z ktorých väčšina sú technicky zdatní mladí ľudia.
Výzva pre zahraničných návštevníkov
Pre turistov, ktorí plánujú cestu do Indonézie, je preto dôležité preveriť, či ich mobilné zariadenie nie je na „čiernej listine“. Pri návšteve tejto krajiny sa oplatí dbať na miestne predpisy, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám. Pre používateľov najnovších iPhonov a Google Pixel sa tak Indonézia stáva destináciou, kde moderné technológie môžu naraziť na legislatívne obmedzenia.