Dovoz skvapalneného zemného plynu do Európy má však početné enviromentálne dosahy. Firmy totiž musia spotrebovať obrovské množstvo energie na jeho splyňovanie, prepravu a následne opätovné skvapalnenie. Import LNG do Európy tak je v rozpore s víziou Únie, ktorá hovorí o skoncovaní s emisiami skleníkových plynov do roku 2050.
Španielsko ako významný reexportér
Vo vzťahu k ruskému LNG má najväčší význam Španielsko, odkiaľ plyn následne mieri ďalej na sever, východ aj juh. Vplyvom vojny na Ukrajine sa teda tok plynu otočil. Ešte v roku 2021 totiž ruský plyn tiekol plynovodmi z východoeurópskych ekonomík smerom na západ. Najväčší význam mal plynovod Nord Stream, ktorým ruským plyn mieril až do Nemecka.
Vplyvom vojny sa Španielsko stalo významným reexportérom LNG. Odtiaľ totiž lode mieria ďalej do Belgicka, Francúzska či iných štátov po celom svete. Tým, ako sa v krajine ruský LNG preloží na novú loď, celá dodávka navyše stráca svoj ruský pôvod. V záznamoch o doručení sa totiž zobrazujú iba posledné miesta nakládky.
Ruský plyn je v Európskej únii populárny hlavne vďaka priaznivým cenám. Proti európskej referenčnej cene bol koncom roka 2023 v prepočte na jednu megawatthodinu zhruba o 1 euro lacnejšie. Vďaka tomu môže konečný odberateľ na jednej dodávke v hodnote 41 miliónov eur ušetriť až 920-tisíc eur.