fbpx

Do Španielska prúdi čoraz viac ruského LNG. Krajina ho potom distribuuje ďalej

Zdroj: TASR/DPA

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa západoeurópske ekonomiky snažia zredukovať svoju energetickú závislosť od Ruska. Analýza agentúry Reuters však ukázala, že zhruba desatina ruského zemného plynu, ktorý bol predtým do Európskej únie dodávaný plynovodmi, nahradil ruský skvapalnený zemný plyn (LNG). Ten mieri na lodiach hlavne do španielskych prístavov, odtiaľ potom ďalej do členských štátov EÚ.

Odborníci hovoria, že dopyt po ruskom LNG v posledných mesiacoch stúpol hlavne vďaka priaznivej cene. Išlo najmä o dodávky ruského súkromného producenta Novatek, ktorý do Európskej únie dodáva s veľkými zľavami. Zvýšil sa ale aj význam ruskej štátnej firmy Gazprom, ktorá ťaží najmä zo svojho nového závodu Portovaja, ktorý sa nachádza na pobreží Baltského mora. Tá teraz aspoň čiastočne kompenzuje straty zo znížených dodávok plynovody.

Výpočty agentúry Reuters každopádne ukazujú, že ruský podiel na celkových dodávkach plynu v Európskej únii sa v roku 2023 dostal na úroveň 15 percent. Z údajov analytickej spoločnosti Kpler vyplýva, že Rusko vlani do prístavov Európskej únie poslalo viac ako 15,6 milióna metrických ton ruského LNG. V porovnaní s rokom 2021 sa tento objem zvýšil o 37,7 percent.

Sankcie sa neporušujú

Dovoz ruského zemného plynu do Európskej únie nie je v rozpore s európskym právom. Po vypuknutí ruského vojnového konfliktu sa krajiny dohodli na uvalení sankcií voči ruskej rope, v prípade plynu sa však k niečomu podobnému neodhodlali. Európska komisia namiesto toho aspoň vyzvala na dobrovoľné ukončenie celého dovozu ruských palív do roku 2027.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie