Nízka hladina a odobrané vzorky z Oravskej priehrady odhalili možný problém. Rybári si v lokalite všimli aj úhyn rýb.
Pravdepodobne nelegálne vyústenia do Oravskej priehrady odhalila rekonštrukcia priehradného múru, pre ktorú museli vodohospodári znížiť hladinu. Vtekajú do nej tekutiny pripomínajúce splašky.
„Uvedenú situáciu evidujeme. A aj vďaka rekonštrukcii a s tým súvisiacej potrebe zníženia hladiny sa ukázali možné nelegálne vyústenia,“ ozrejmil pre STVR hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, ktorý dodáva, že vodohospodári upravili výšku hladiny ešte počas leta.
Turisticky významná lokalita
Keďže za bežnej prevádzky sú rúry ukryté pod hladinou priehrady, nízky stav vody prináša špinavú a zapáchajúcu vodu, v ktorej miestni našli aj ostatky toaletného papiera alebo hygienických potrieb. Obrátili sa preto s podnetom na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).
„Zníženie hladiny ukázalo, čo si mnohí myslíme, ale nahlas sa o tom nehovorí. Priehrada je znečisťovaná a vidno tu mnoho rúr. Stačí keď sa prejdete po priehrade,“ tvrdí poslankyňa mestského zastupiteľstva v Námestove Mária Červeňová.
Nábrežie priehrady patrí k centru turistického ruchu, kde zo zeme vyvierajú sfarbené výtoky. Poslankyňa odobrané vzorky poslala na rozbor do laboratória.
„Sú tam vysoké hladiny amoniaku, ktoré aj hovorí o tom, že je blízko zdroj a sú vysoké tie hladiny, takže ten zdroj musí byť niekde blízko. Sú to kanalizačné odpadové vody,“ spresňuje Červeňová.
Vysoké hladiny sa však neukázali pri rozbore, ktorý si dala spraviť samospráva. Ich hodnoty ale zodpovedali normám. „Nábrežie pozostáva z návozu zeminy už dlhé roky, ešte aj za bývalého režimu. Môže byť, že v násype sú aj veci, ktoré pri väčších dažďoch a odvode vody presakujú a môžu mať farbu železitú,“ uviedol prednosta Mestského úradu v Námestove Milan Rentka.
Kúpanie na vlastné riziko
Neďaleké podniky sú napojené na verejnú kanalizáciu, ktorú má v správe Oravská vodárenská spoločnosť (OVS) a čistiarne odpadovej vody. K čističke sú pripojené aj odľahčovacie rúry, cez ktoré môže dôjsť k výtoku splašiek, ale iba za stanovených podmienok.
„Za dažďového stavu dochádza k čiastočnému odľahčeniu, čiže môže dochádzať aj k vypusteniu čiastočne znečistených vôd,“ vysvetlil vedúci strediska kanalizácii OVS Ján Rončák.
Na jednej strane sa nachádza odľahčovacia rúra OVS, z ktorej žiadna tekutina nevyteká, ale popri nej je umiestnená ďalšia rúra, odkiaľ uniká tekutina s extrémnym zápachom.
„Výtoky odpadu sú na rôznych miestach a vie sa o tom všeobecne. Niektorí chatári to vypúšťajú, niektoré dediny nie sú odkanalizované. Treba na tom sústavne pracovať, aby to skončilo,“ vyzýva predseda združenia Oravskapriehrada.eu Rastislav Žulko.
Na SIŽP sa obrátili aj rybári, ktorí v danej lokalite zaregistrovali úhyn rýb. Ministerstvo vnútra plánuje zvolať pracovné stretnutie a pokiaľ sa odhalia nedostatky, budú uložené sankcie, ako aj nariadené opatrenia na nápravu.
Ľudia síce využívajú priehradu na letné osvieženie, oficiálne voda nie je určená na kúpanie, pretože nespĺňa zákonné požiadavky, napríklad pre chýbajúceho plavčíka. V posledných rokoch však odobrané vzorky vždy odhalili hodnoty v norme.
„Každý, kto sa ide kúpať na takéto priestranstvo alebo do takejto vodnej nádrže, si musí uvedomiť, že ide tam na svoje vlastné riziko. Nesie zodpovednosť za možné ochorenia, ktoré by mohli vzniknúť,“ ozrejmila regionálna hygienička v Dolnom Kubíne Mária Varmusová.