Do tajných systémov umelej inteligencie, ktoré Izraelské obranné sily (IDF) využívajú, sa dostáva obrovské množstvo informácií z elektronického sledovania, lietadiel, bezpilotných lietadiel a satelitov. Podľa vojenských analytikov ide vo vojne Izraela proti Hamasu práve o umelú inteligenciu.
Umelú inteligenciu Izrael používa najmä na vyhľadávanie a určovanie priorít cieľov. Informoval o tom web The National News.
Po jedenásťdňovej vojne v Gaze v máji 2021 predstavitelia uviedli, že Izrael viedol svoju prvú vojnu s umelou inteligenciou s využitím strojového učenia a pokročilých počítačov.
Posledná vojna medzi Izraelom a Hamasom poskytla IDF bezprecedentnú príležitosť využiť tieto nástroje v oveľa širšom operačnom priestore a nasadiť ich naplno, napísal The Guardian. Napriek tomu, že v boji na zemi zatiaľ masívnu prevahu ani jedna strana nemá, Izraelské obranné sily (IDF) sa domnievajú, že Hamasu môžu škody spôsobiť dva systémy – známe ako Gospel a Alchemist.
V posledných rokoch pomohlo cieľové oddelenie IDF vytvoriť databázu, ktorá čítala 30 000 až 40 000 podozrivých militantov. Systémy ako je Evanjelium podľa nich hrajú rozhodujúcu úlohu pri rozhodovaní, na koho IDF zacieli smrtiaci úder.
Systémy navrhujú najmenej sto cieľov denne
Umelá inteligencia spracováva informácie, ktoré môžu zahŕňať pohyby ľudí, či lokácie, z ktorých Hamas páli rakety. Denne systémy izraelskej armáde navrhujú najmenej sto cieľov. Okrem toho Evanjelium vstrebáva tiež dáta z odpočúvania, od miestnych informátorov a spravodajské informácie z otvorených zdrojov.
Pred zavedením systému dokázali Izraelčania vygenerovať v Gaze asi 50 cieľov ročne. Teraz to dokážu v priebehu niekoľkých hodín. Gospel pomáha s určovaním cieľov a ich prioritizáciou – Izraelčania teraz vykonávajú presnejšie útoky pomocou 110 kg bômb namiesto 900 kg zariadení, ktoré na začiatku vojny pôsobili obrovskú spúšť. Alchemist potom monitoruje hranice Gazy.
Vojenský analytik Sam Cranny-Evans povedal, že pokiaľ ide o použitie moderného zameriavacieho systému s umelou inteligenciou, je to prvýkrát, čo sa to vo vojne v takom meradle podarilo. Systémy zohrávajú významnú úlohu v spôsobe, akým Izraelčania vedú operácie. Umožňujú im zasiahnuť odpaľovacie stanovište rakiet Hamasu v priebehu niekoľkých minút.
Podľa IDF má spresnenie zacielenia úderov za následok nižšie škody na civilnom obyvateľstve. Odborníci na umelú inteligenciu a ozbrojené konflikty uviedli, že sú voči týmto tvrdeniam skeptickí. Právnik, ktorý radí vládam v oblasti AI a dodržiavania humanitárneho práva, dokonca povedal, že pre takéto tvrdenia existuje málo empirických dôkazov.
Výskumný pracovník Richard Moyes vysvetlil, že v Gaze sme svedkami rozsiahleho porovnávania mestskej oblasti so zemou ťažkými výbušnými zbraňami, takže tvrdenie, že útoky sú presne mierené, nie je podložené faktami. Moyes vedie skupinu Article 36, ktorá vedie kampane za zníženie škôd spôsobených zbraňami.