fbpx

Dnes základ najčastejšie používaných liekov na srdce. Načo slúži hadí jed?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/wirestock

Na základe výskumu jedu štrkáča boli vyvinuté ďalšie lieky. Ten obsahuje molekuly, ktoré sa viažu na krvné doštičky v krvi a zabraňujú zrážaniu krvi. Lieky odvodené zo syntetickej verzie chrapľavého jedu sa nazývajú eptifi batidy a pomáhajú ľuďom, ktorí trpia zvýšenou zrážanlivosťou krvi.

Títo ľudia sú vystavení riziku vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu upchať životne dôležité cievy a spôsobiť napríklad mŕtvicu a infarkt. Liek využívajúci účinok syntetického hadieho jedu proti zrážaniu krvi toto riziko do značnej miery znižuje.

Liek Tirofiban, ktorý je odvodený od molekuly nachádzajúcej sa v jede zmije, má podobný účinok na zrážanie krvi. Účinky hadieho jedu sa skúmajú aj pri neurologických problémoch, kožných ochoreniach, artritíde a syndróme karpálneho tunela.

Na pokožku, telo a vlasy

Syntetický hadí jed je teda umelo vytvorená chemická látka a bezpečná netoxická surovina. Okrem farmaceutických výrobkov sa používa aj v kozmetike. Obsahuje proteíny a peptidy, ktoré majú protivráskové účinky a môžu zlepšiť kvalitu zrelej pleti. Syntetický hadí jed sa používa najmä v tých výrobkoch, ktoré sú určené na stimuláciu tvorby kolagénu a elastínu v pokožke.

V takýchto prípadoch sa väčšinou používajú peptidy alebo sekvencie bielkovín, ktoré majú schopnosť stimulovať tvorbu kolagénu. Je dôležité poznamenať, že syntetický hadí jed sa od skutočného hadieho jedu značne líši. Syntetický hadí jed sa vyrába v laboratóriu a neobsahuje toxíny, ktoré by nás mohli otráviť. Ľudskému organizmu neškodí, ale skôr mu pomáha.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie