fbpx

Dnes základ najčastejšie používaných liekov na srdce. Načo slúži hadí jed?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/wirestock

Účinky hadieho jedu sú známe už od staroveku. Primiešaval sa do rôznych mastí proti bolestiam kĺbov a reumatizmu. V súčasnosti sa syntetický hadí jed používa vo farmaceutických a kozmetických prípravkoch.

Hadí jed sa dlho považoval za život ohrozujúci. V minulosti neexistovali chemické analýzy a prísne laboratórne podmienky, ale už Egypťania experimentovali s toxickými látkami a zistili, že veľmi malé množstvo hadieho jedu dokáže liečiť, píše portál mojezdravi.cz.

Kleopatra bola považovaná za veľkú odborníčku na živočíšne jedy a s obľubou testovala rastlinné a živočíšne jedy na svojich služobníkoch. Jej znalosti práce s jedmi sa jej hodili, keď sa rozhodla ukončiť svoj život hadím uštipnutím. Egypťania používali hadí jed na liečbu reumatizmu, bolesti svalov, kostí a opuchov.

Získať hadí jed však nebolo jednoduché, pretože dochádzalo k smrteľným nehodám. Chytiť hada, stlačiť jeho jedové žľazy a vytlačiť jed do nádoby bolo skutočné umenie. V súčasnosti sa získavanie hadieho jedu považuje za neetické a nahrádza sa umelou látkou.

Jed z laboratória

Farmaceutický priemysel hľadal inšpiráciu v hadích jedoch už v 60. rokoch minulého storočia, keď brazílski vedci skúmajúci hady z čeľade krovinatých objavili molekuly schopné účinne znižovať krvný tlak. Chemici vyrobili látky, ktoré napodobňovali účinok jedu hada krovinatého, a svetlo sveta uzrel prvý liek zo skupiny ACE-inhibítorov. Dnes je to jeden zo základných liekov na vysoký krvný tlak.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie